Silnejšia ako osud – Jana Šulková

Silnejšia ako osud – Jana Šulková, Motýľ 2015

Román Silnejšia ako osud je druhým príbehom mladej slovenskej autorky Jany Šulkovej a už predtým, ako som knihu začala čítať, som vedela, že príbeh je veľmi emotívny a množstvo čitateľov si pri ňom aj poplakalo. A ja som nebola výnimkou.

Príbeh je vyrozprávaný hlavnou hrdinkou Larou. Je to sympatické mladé dievča, ktoré práve nastúpilo na vysokú školu, miluje zábavu, diskotéky a má svoju vášeň – kone. Do jej života vstupuje láska, nájde si brigádu svojich snov a jej život je, dalo by sa povedať, dokonalý. Avšak vtedy sa jej život obráti naruby.

Na knižke sa mi veľmi páčila jej dejová línia. Autorka nás najprv zoznamuje s hlavnou hrdinkou, môžeme skúmať jej reakcie a správanie sa v rozličných situáciách, a až potom sa dostaneme k hlavnému zvratu deja. Práve vtedy sa Lara zachová tak, že sa málokto stotožňuje s jej názormi, avšak my už poznáme jej povahu a vieme pochopiť jej konanie. Aj keď si sama priznáva, že nevie, či bola zbabelá, alebo len nechcela ublížiť svojim blízkym, príbeh nám napovedá, ako veľmi jej záležalo na jej priateľoch a rodine. Lara sa čitateľovi stane veľmi blízka, a práve preto ho koniec príbehu tak bolestne zasiahne.

Román čitateľa celkovo núti zamyslieť sa nad tým, ako sa v okamihu môže náš život zmeniť a ako by sme my reagovali v podobnej situácii. Mnohí len krútia hlavou nad reakciami hlavnej hrdinky a čudujú sa, ako sa mohla zachovať tak, ako sa zachovala, ale predsa sa aspoň na chvíľu zamyslia nad tým, či predsa v niečom nemá pravdu.

Knihu Silnejšia ako osud by som odporučila najmä mladším čitateľkám, pretože autorka používa v celom príbehu slang, ktorý je typický pre tínedžerov a môže prekážať niektorým starším či náročnejším čitateľom. Príbeh je veľmi napínavý a aj napriek veľakrát predvídateľnému deju som knihu nemohla odložiť a musela som sa čo najskôr dostať až na koniec. Taktiež musím podotknúť, že román nie je len o láske, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale je najmä o priateľstve a poukázaní na to, aké dôležité je mať pri sebe ľudí, na ktorých nám záleží a ktorým rovnako záleží na nás.


Autor: Dominika Remiášová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: