Slovenské klenoty UNESCO – Jozef Petro

Slovenské klenoty UNESCO – Jozef Petro, CPress 2017

Viete, čo majú spoločné Bardejov, Banská Štiavnica, Levoča, Vlkolínec, Spišský hrad, Slovenský kras, Karpaty a drevené kostolíky v oblasti Karpát? Všetko sú to slovenské pamiatky zapísané do zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Mnohí možno len kývnete rukou a poviete si no a čo… Veľa ľudí netuší, že aj Slovensko sa môže pýšiť takýmto významným zápisom do tohto prestížneho zoznamu. Veď zaradenie pamiatky do zoznamu UNESCO nie je vôbec bežná vec a ak sa aj nejaké pamiatky chystajú na zápis, prípravné práce sú veľmi zdĺhavé a často aj finančne náročné. Inšpektori sú v tejto oblasti veľmi prísni a daná pamiatka musí spĺňať mnohé náležitosti, ktoré majiteľovi prinášajú zvýšené finančné náklady. A pritom UNESCO na ich prevádzku neprispieva žiadnou peňažnou sumou. V prípade, že boli splnené všetky náležitosti a pamiatka bola zapísaná do zoznamu, kolobeh okolo dodržiavania prísnych pravidiel sa ani zďaleka nekončí. Organizácia UNESCO priebežne hodnotí stav pamiatok a majiteľov často vo svojich správach kritizuje. Možno ste ani nevedeli, ale v prípade porušenia niektorých zo stanovených podmienok vás inšpektori z daného zoznamu môžu vyškrtnúť. S podobnou situáciou majú skúsenosti obyvatelia Drážďan. Ich mesto bolo v roku 2009 vyškrtnuté zo zoznamu, pretože v meste postavili nový most cez Labe. Síce to malo napomôcť ich infraštruktúre, no narušili tým klasický vzhľad mesta a to už organizácia UNESCO považovala za dôvod na odstránenie tohto mesta z ich zoznamu. Ako môžete vidieť, viesť pamiatku v zozname UNESCO nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Síce to majiteľovi pamiatky prináša celosvetovú prestíž, pretože mnohí turisti sa riadia práve zoznamom UNESCO, no na druhej strane starostlivosť o pamiatky je veľmi náročná.

Slovensko je veľmi rozmanitá krajina, ktorá svojou rozlohou nezaujme, no napriek tomu na jej území nájdete obrovské množstvo krás. Autor knižky Jozef Petro sa vo svojej publikácii zameral práve na pamiatky zapísané v zozname UNESCO. A prečo práve na ne? Pretože ako som spomínal vyššie, mnoho zahraničných turistov sa riadi týmto zoznamom, cestujú z jednej krajiny do druhej a vyhľadávajú práve tieto pamiatky. Autor sa preto snaží priblížiť slovenské klenoty aj Slovákom. Ľuďom, ktorí ich majú často priamo pod nosom.

Pamiatky v knižke sú zoradené podľa oblastí, v ktorých sa nachádzajú, a preto je listovanie v knižke veľmi prehľadné a nestratíte sa v nej. Pri pamiatke je vždy vyobrazená poloha, v ktorej časti Slovenska sa nachádza. Stručné fakty sú zaradené vždy na začiatku textu a nájdete tam také informácie, ako je napríklad dôvod a rok zapísania do zoznamu UNESCO, spôsob dopravy, otváracie časy, vstupné, ale aj internetové stránky, kde si môžete toho zistiť viacej. Po tomto sumáre nasleduje podrobnejší opis jednotlivých pamiatok, kde sa dozviete nielen fakty z histórie, ale aj mnohé zaujímavosti. Tie najdôležitejšie veci sú v texte zvýraznené, takže sa nemusíte obávať, že by ste niečo prehliadli. Celkovo sú texty koncipované veľmi zaujímavo a pre čitateľa pútavo. Nejde tu len o predkladanie holých faktov, ako to v mnohých publikáciách býva zaužívané. Knižka je, samozrejme, obohatená o krásne fotografie, ktoré vás sprevádzajú pri listovaní a nabádajú na návštevu historickej pamiatky.

Je pravda, že Slovensko je malá krajina, ale svojou rozmanitosťou dokáže ponúknuť toľko krás ako máloktorá iná. Tú krásu musíme iba objaviť, lebo aj keď ju často máme na dosah, dokážeme ju prehliadnuť. Táto knižka aspoň z malej časti približuje slovenskému čitateľovi časť Slovenska, ktorú by sme mali určite navštíviť. Veď nemusíme každý rok cestovať len pri more. Verím tomu, že Slovenské klenoty UNESCO bude knižka, ktorá vás navnadí na ich objavovanie a uvidíte, že pri cestovaní za týmto pamiatkami objavíte aj miesta, o ktorých ste možno ani netušili, že ich na Slovensku máme.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: