Snehuliak / Film VS Kniha

Snehuliak kniha film

Každým rokom sa presviedčame, že pre vznik dobrého filmu kvalitná kniha nestačí. Často býva filmové spracovanie len vzdialenou ozvenou knižnej predlohy. Výborné knihy tak trpia a majú zlú reklamu. Ako Snehuliak. Úspešný režisér, znamenití herci, materiál plný potenciálu… Čo sa mohlo pokaziť? Všetko.

Keď je príbeh z knihy zle prenesený na plátno, zvyčajne za to môže povrchnosť. Dej je povrchný a míňa podstatu. Orezaním dôležitých častí stráca dušu, veľkými zmenami sa stáva niečím, čím nie je. Myslíte si, že tvorcovia Snehuliaka ho aj čítali? Vyzerá to totiž tak, že videli úspešný materiál, na ktorého slávu sa dá ľahko nalepiť. Niekedy to pôsobí, akoby si celý štáb prečítal len obsah danej knihy, či si iba vypočul prerozprávaný dej niekým, kto knihu čítal už dávno.

V krátkosti predstavím príbeh knihy Snehuliak od autora Jo Nesba. S prvým snehom v Osle zmizne Jonasova mama. Jediné, čo po nej ostane, je šál omotaný okolo krku snehuliaka. Policajný inšpektor Harry Hole sužovaný vlastnými démonmi začína vyšetrovať tento prípad. Má s tým niečo spoločné list podpísaný Snehuliakom, ktorý nedávno dostal? Keď sa objavujú ďalšie prípady a Harry so svojím tímom nachádza opakujúci sa vzor platiaci na minulé aj súčasné zmiznutia a vraždy, vyzerá to tak, že čelia prvému sériovému vrahovi v Nórsku. Šialená honba sa začína. Je páchateľom manžel, ktorý vie viac ako dáva najavo? Alebo plastický chirurg s pochybnou morálkou? Alebo je ním dokonca niekto z vlastných radov polície?

A takýto je príbeh filmu Snehuliak od režiséra Tomasa Alfredsona. Harry Hole, policajný vyšetrovateľ, sa prebúdza z alkoholického opojenia. Dostáva list od Snehuliaka. Strih. Žena zmizla. Strih. Snehuliak a šál. Polícia otvára vyšetrovanie. Strih. Strih. Strih. Koniec.

Každé médium zobrazuje príbeh inak, pochopiteľne. A, samozrejme, že nie je možné, aby film mal plnú hĺbku knihy. V tomto prípade vám však neprezradí ani jednu vlastnosť či povahovú črtu postáv. Nespoznáte Harryho uštipačný zmysel pre humor či ambicióznosť jeho novej kolegyne. Kľúčové postavy sú odsunuté do úzadia. Akékoľvek napätie je preč.

A práve napätie bolo jedným z hlavných ťahačov knihy. Neistota. Nečakané zvraty. Už si myslíte, že je po všetkom, keď zrazu… Jo Nesbo s ľahkosťou pripútal čitateľa k deju. Jeho štýl je ako kĺzajúci sa nôž po teplom masle. Ako pierko. Postavy sú komplexnejšie ako niektorí reálni ľudia. Kniha sa číta prakticky sama.

Pri filme čakáte na koniec. Čakáte, že pochopíte, čo sa deje. Bohužiaľ, nedočkáte sa. Vytratené elementy dôležité pre príbeh sú preč. Takto sa nedozviete úlohy jednotlivých postáv. Prečo si vybral práve dané obete? Prečo staval snehuliakov? Filmu chýba šťava. Neupodozrievate nikoho, lebo všetci sú rovnako plytkí. Vykonané zmeny spolu nefungujú. Môže sa zdať, že hlavný motív zločinov ostal nezmenený. Avšak keď sa lepšie pozriete, zistíte, že je len zlým odtlačkom, neporovnateľným s originálnou predlohou. Stáva sa z toho jeden veľký chaos.

Je nutné povedať chaos, ale zase nádherne orámovaný. Uvidíte prekrásne scenérie zasneženého Nórska. Až vám zima ostane. Keby kamera nebola prerušovaná toľkým nepotrebným strihom, bola by ozaj znamenitá. Keby herci ako Michael Fassbender, Rebecca Ferguson či J. K. Simmons mali viac priestoru, predviedli by svoj talent. Keby celý zmätok nebol až taký rušivý, všimli by ste si nádherné tóny hudobného sprievodu od Marca Beltramiho.

Ponaučenie teda znie: niekedy je potrebné dôverovať recenziám. Ak má daný film nakrútený podľa knihy v pomere desať zlých hodnotení na jednu obstojnú, neplytvajte časom. Prečítajte si knihu. Ak ste ju už čítali, prečítajte si ju znovu. Verte mi.


Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: