Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov – Rafik Schami

sofia

Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov – Rafik Schami, Zelený kocúr 2017

Rafik Schami v našich končinách nie je veľmi známy, čo je pomerne zarážajúce, keďže, hoci je pôvodom zo Sýrie, žije dlhé roky v Nemecku a jeho literárna tvorba bola viackrát ocenená. Knihu Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov sa však na slovenský trh rozhodlo priniesť vydavateľstvo Zelený kocúr a urobilo naozaj dobre. Je totiž plná esencie života. Hoci anotácia stručne objasňuje, čo všetko môže čitateľ od románu očakávať, nevystihuje jeho hĺbku. A to je dobre, recipient by ju mal predsa objaviť sám, nemá mu ju sľubovať reklamný text na obálke.

Príbeh sa sústreďuje na viac ľudí (na niekoľko rodín) a odohráva sa na viacerých miestach a v pomerne dlhom časovom úseku. Nebojte sa, nečakajú vás podrobné opisy celého storočia. Na začiatku sa možno budete trošku strácať v záplave mien, no po pár stranách, keď sa už s postavami zoznámite, vás kniha vtiahne a nepustí.

Dej vám opisovať nechcem, aby som vás neukrátila o prekvapenia, avšak môžem povedať, že je veľmi pútavý a popretkávaný láskou, napätím, kultúrou, politikou, rôznymi vzťahmi a jemnou kritikou. Autor totiž presne vie, o čom píše a v tom je minimálne polovica úspechu jeho tvorby (ak nie viac). V Sofii nájdete romantické zápletky, a to nielen medzi mladučkými ľuďmi, ale aj medzi staršími, ktorí si však lásku prejavujú a preciťujú ju naplno ani čo by mali sedemnásť. Práve tento zaujímavý vzťah ma na knihe veľmi upútal, líši sa totiž od väčšiny romantických zápletiek, na aké sme zvyknutí. Ďalším pozitívom je, že autor pozná fakty prezentované v knihe. Medzi lásku sa totiž pletie aj politická situácia v Sýrii, no vďaka Rafikovmu rozprávačskému talentu sú tieto pasáže pútavé a skvelé na rozšírenie obzorov. Nevyhýba sa však ani otázke náboženstva či opisom rodného mesta – z jeho slov priam cítiť lásku k vlasti. Schami, ktorého pravé meno je Suheil Fadel, má totiž sčasti podobný osud ako hrdina knihy Salman. Aj on v mladom veku opustil Sýriu a už roky žije v exile s túžbou vrátiť sa jedného dňa domov, preto pocity a skúsenosti Salmana pôsobia na čitateľa tak autenticky. Hoci ide o špionážny román, do istej miery ho možno vnímať aj ako cestopis. Nájdete v ňom naozaj veľa informácií o živote v Damasku, o tom, ako toto mesto vyzerá i ako sa rokmi menilo, pochopíte miestnu kultúru, zamyslíte sa nad rozdielmi medzi naším životom a životom sýrskych občanov. Celkovo je dielo veľmi podnetné, čo na ňom oceňujem najviac. Knihy, ktoré čitateľa donútia zamyslieť sa a zároveň ponúkajú množstvo informácií patria vždy k tým najlepším.

Mnohí chvália autorov štýl a jeho rozprávačské majstrovstvo a ja nebudem výnimkou. Zaujímavý jazyk, premyslená kompozícia textu, štýl vzbudzujúci pocit, akoby ste počúvali príbehy s orientálnym nádychom. Aj z jednoduchého popisu učenia bicyklovania sa vie autor urobiť skvelú scénu odzrkadľujúcu pocity rôznych ľudí – radosť, obavy, závisť, zlobu i lásku. Rozmanitosť, akou je táto knižka presiaknutá, z nej robí umelecké dielo.

„Bola otcom ich nenávisti závisť? Alebo nenávisť striehla v ich dušiach už dávno a teraz si našla únikové miesto?“ (s. 16)

Rafik Schami sa svojho námetu chopil priam majstrovsky a vytvoril nezabudnuteľné dielo plné citu, faktov, rôznych vzťahov, ale aj informácií, ktoré vás prinútia zamyslieť sa. Taktiež mi nedá nespomenúť krásne myšlienky – tých je táto kniha naozaj plná. Ak sa vám páčia napr. knihy od Orhana Pamuka, určite si obľúbite aj Rafika Schamiho. Sofia by jednoznačne nemala chýbať vo vašej knižnici. Ja pevne verím, že sa dočkáme aj ďalších prekladov diel tohto významného spisovateľa.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: