Sofie – Štefan Itcho Pčelár

Sofie – Štefan Itcho Pčelár, Jamestown 2017

Prvotina hudobníka Itcha Pčelára sa na prvý pohľad javí ako rozprávková knižka pre deti. Skutočne ide o rozprávkový príbeh, avšak povedala by som, že kniha je skôr určená dospelému príjemcovi, ktorý pochopí jej posolstvo. Čítať ju však môžete aj deťom, mladším i starším objavujúcim dobrodružstvo Sofie, a postupne tým formovať ich pohľad na svet. Príbeh o dievčatku – sirote – Sofie rozhodnutej nájsť svojich rodičov je napísaný ľahkým a príjemným štýlom. Jej putovanie po rôznych miestach a objavovanie sveta a tajomstiev, ktoré skrýva, do istej miery vyvoláva asociáciu s knihou Malý princ od Exupéryho. Pčelár sa rozhodol prostredníctvom príbehu o Sofie ľuďom pripomenúť, na čo všetko v živote zabúdajú, ako im aj naznačiť, ako je to dnes s nami ľuďmi a kam vôbec ľudstvo speje.

„Má zmysel byť pyšný na šaty, slávu a postavenie, ktoré si nebudeš môcť vziať so sebou, keď nadíde tvoj čas?“

Pomocou príbehu o sirote hľadajúcej odpovede na svoje otázky autor vytvoril uveriteľný svet budúcnosti, ktorý – viem si predstaviť – čoskoro nastane, ak už nenastal. Reflektovanie okolitého sveta zvládol Pčelár veľmi dobre. Nastaviť spoločnosti, v ktorej žijeme, zrkadlo prostredníctvom rozprávkového príbehu nie je jednoduché, avšak autor to podal veľmi pútavo, pričom posolstvo vyplývajúce zo strán pôsobí nenútene. Z kritiky súčasnej doby sa tak stal rozprávkový príbeh vhodný pre deti aj dospelých.

„…na druhej strane ulice uvideli dvoch mužov, ako do seba strkajú a vymieňajú si nepekné slová. (…) Jeden z mužov držal v ruke fľašu a starček obom pošeptal: ‚Pozrite, diablove slzy. Kvôli nim človek stráca kontrolu nad sebou samým. Úplne ho ovládnu. Vraví sa im aj metla ľudstva.‘“

Pčelárov štýl písania je ešte trochu neokresaný, predsa len ide o prvotinu, ktorá by si žiadala dôslednejšiu redakčnú úpravu, tá knižke skutočne chýba, no to sa (nielen) pri samovydaniach často stáva. To je azda jediné drobné negatívum knižky. Na autorovej poetike badať, že je hudobník a skladateľ piesní, keďže mnohé vety majú lyrický nádych. V texte taktiež nechýbajú pesničky, ktoré ho príjemne oživujú a dopovedajú to, čo sa bežným textom vypovedať nedalo.

Za zmienku stoja aj nádherné ilustrácie Dominiky Lehockej. Krásne dopĺňajú príbeh. Bola som príjemne prekvapená, ako dobre ilustrátorka dokázala zobraziť niektoré scény z príbehu – napríklad ľudí obklopených závojom. Obrázky spríjemnia čítanie nielen deťom, ale aj dospelým. Často som na ne hľadela aj minútu či dve, vďaka čomu som si príbeh dokázala lepšie vizualizovať.

Podnetná prvotina Itcha Pčelára patrí, podľa môjho názoru, k tým naozaj vydareným, pričom pod vedením dobrej redaktorky by sa z knihy dalo „vytrieskať“ ešte viac. Úprimne dúfam, že sa dočkáme aj pokračovania, keďže ma príbeh Sofie chytil za srdce a donútil zamyslieť sa.

„Každá doba má svoj vlastný príbeh. Toto je príbeh našej doby.“


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: