Spiace krásavice – Stephen King a Owen King

Spiace krásavice – Stephen King a Owen King

Spiace krásavice – Stephen King a Owen King, Ikar 2018

V poslednom čase som si zamiloval knihy od Stephena Kinga, a zakaždým keď jednu dočítam, už si kupujem ďalšiu. Musíme si ale priznať, že jeho diela sú naozaj veľmi ťažké jednak na pochopenie, ale aj na čítanie. Ako najťažšie sa mi však javilo dielo Spiace krásavice, tohtoročná novinka, ktorú napísal so svojím synom Owenom Kingom. Nádherná obálka, enormné rozmery a skvelé recenzie ma prinútili vlastniť túto knihu.

„Vo svete prepukla spavá choroba, ktorá postihuje jedine ženy. Pokiaľ sa ich ale rozhodnete zobudiť, stanú sa z nich šialené vrahyne túžiace len po vašej smrti. Muži šalejú a svet, ako ho poznáme, sa rapídne mení na svet bez žien plný chaosu a násilia.“

Zaujímavý nápad ešte ale neznamená, že kniha bude dobrá. Vďakabohu toto nebol ten prípad a takmer po celý čas som si čítanie užíval. Avšak odradilo ma prvých tri a pól stránok, kde je len mnoho mien postáv a ich postavenie, aby sme vedeli, o koho ide. Nápad sa mi veľmi páčil, ale jeho prevedenie už nie. Veľká časť príbehu sa odohrávala v ženskej väznici a prišlo mi logické, že tu budú väzenkyne ženy. Prečo mi teda postavu menom Kitty McDavidová objasnil ako väzenkyňu č. 4603241-2? Avšak nielen Kitty, ale aj ostatné ženy boli podobne opísané. Mne osobne to veľmi nepomohlo pochopiť, kto to vlastne bol. Časom som si ale uvedomil, že ani veľmi nepotrebujem vedieť mená vedľajších postáv, a tak som sa sústredil len na tie najhlavnejšie.

Kniha v sebe niesla množstvo poslaní. Kritizovala politiku, násilie páchané na ženách a svet ako taký. Zaujímavé bolo sledovať, ako by vyzeral svet bez žien, ale aj svet bez mužov. Dielo mi prišlo s jemným nádychom feminizmu a často sa veci diali z pohľadu ženy. Najviac obdivujem, keď sa do podobného nápadu pustí muž a ešte viac obdivujem, že dvaja muži vedeli skritizovať svoje pohlavie z pohľadu ženy.

Postavy, ktoré sa tu nachádzali, boli veľmi pekne prepracované, ale zároveň od seba odlišné. Neraz som sa stretol s tým, že všetky postavy mali podobné charakterové vlastnosti. Tu však nie a buď ste ich milovali nenávidieť, alebo ste čakali na pasáže, kde sa znova objavia. Nachádzala sa tu mystika, mágia a záhady. Detektívne prvky a túžba odhaliť, čo jedna z hlavných postáv skrýva, ma nútili hltať jednu stránku za druhou.

Na záver knihy a jeho dych berúce vyvrcholenie som sa tešil najviac a možno práve preto som bol taký sklamaný. Viac akcie a napínavých scén bolo na začiatku príbehu než na jeho konci, čo sa mi absolútne nepáčilo. Za seba hovorím, že koniec tejto knihy mi ju dosť výrazne znechutil napriek tomu, že jej tri štvrtiny boli takmer dokonalé.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: