Spolok diablov (Gričská čarodejnica II.)

Spolok diablov (Gričská čarodejnica II.)

Spolok diablov (Gričská čarodejnica II.) – Marija Jurič Zagorka, Smena 1971

Jediné, čo vo vzťahu ku knižnej sérii Gričská čarodejnica ľutujem, je fakt, že sa mi doposiaľ nedostalo do rúk štvrté pokračovanie, a preto pre mňa zostal príbeh nedopovedaný – a to práve v jednej z najnapínavejších častí.

Predtým, než sa dostanem k samotnému Spolku diablov, ktorý je druhým pokračovaním tejto série, musím povedať, že celá Gričská čarodejnica je úžasne rozpracované dielo chorvátskej literárnej klasiky, ktoré sa svojou kvalitou môže pokojne porovnávať s ruskými či francúzskymi dielami od autorov veľkých mien.

Nuž ale prečo som si vybrala práve druhý diel? Mala som na to hneď niekoľko dôvodov. Celá séria je koncipovaná trochu neobvyklým spôsobom: zatiaľ čo prvý diel sa primárne venuje grófovi Meškovi a jeho nastávajúcej Stanke, druhým dielom sa začína príbeh doposiaľ neznámych osôb, ktoré sa v prvom diele vôbec neobjavili, no zato sa im venujú ďalšie pokračovania.

Ďalej je zaujímavým aj samotný význam čarodejnice, ktorá sa nachádza v názve – v prvom diele sa vzťahuje k záhade spojenej s údajnou čarodejnicou, z ktorej sa nakoniec vykľuje niekto, koho všetci považovali za dávno mŕtveho. Spolok diablov sa na otázku čarodejníc pozerá z trochu iného uhla a ich úloha tu naberá oveľa väčší rozmer.

Takže, aby som odpovedala na vyššie položenú otázku: vybrala som si tento diel, pretože je začiatkom komplikovaného príbehu kontesy Nery, no zároveň sa v ňom objavujú aj staré známe postavy – čo bolo príjemným a neočakávaným prekvapením, pretože som mala dojem, že sa dej každej knihy bude odohrávať osve –, a teda tu došlo k podobnému výslednému nadšeniu, ako keď sa stretnú viacerí Avengeri v jednom filme.

To, samozrejme, nie je tým jediným, čo ma viedlo k napísaniu článku. Témy, ktorým sa v tomto románe autorka venovala, ma veľmi oslovili. Hlavnou myšlienkou je totiž nástup pokrokových myšlienok, presadzovaných najmä mladou generáciou, bojujúcou proti upaľovaniu čarodejníc a vôbec proti celému konceptu čarodejníc a hlúpych povier ako takých.

Nera, ústredná postava románu, je veľmi sympatická a inteligentná mladá žena, ktorá žije so svojou starou mamou. Tá podporuje jej novodobé myšlienky, keďže jej hon na čarodejnice pripomína tragické udalosti minulosti, ktoré Nere po čase vyjaví.

No príbeh nie je taký jednoduchý, ako by sa mohol zdať – nepohybuje sa jedným smerom. Na každom kroku sa nachádza nejaká zápletka, ktorá dej zakaždým viac zamotá. Ako som už spomínala, Zagorkine dielo má prvky klasickej literatúry, ktoré sú zasadené do chorvátskeho prostredia. To znamená – dráma, dráma, samá dráma! A to všetko v elegantnom kabátiku vyššej chorvátskej spoločnosti.

Príjemnou náplňou je aj historická zložka v podobe postavy Márie Terézie, rakúsko-uhorskej cisárovnej, ktorá je nám všetkým dobre známa. Samozrejme, že jej postava je značne beletrizovaná a nedá sa nijako spoliehať na nejaké biografické fakty. Napriek tomu je ale zaujímavé sledovať, ako sa s ňou autorka pohrala, čo je ale najlepšie viditeľné v ďalšom pokračovaní s názvom Sokyňa Márie Terézie, kde sa odkrývajú aj tie menej pekné stránky tejto slávnej panovníčky.

Príbeh samotný vás nenechá pokojnými a vy budete netrpezlivo čítať ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako to nakoniec dopadne. Kto je Nerin tajomný obdivovateľ, ochranca a dopisovateľ ľúbostných listov? Upália Neru pre podozrenie z čarodejníctva alebo sa stane zázrak a bude zachránená pred hranicou, na ktorej skončilo už toľko nevinných životov? Príde spása od samotnej cisárovnej, pred ktorou sa musí skloniť každý? Kto patrí do tajomného spolku hrajúceho sa spolu na čertov? Alebo sú to nebodaj skutoční diabli z pekla?

Všetky tieto otázky vám budú zodpovedané, ak sa pustíte do čítania. Vopred vám však odporúčam zaobstarať si z nejakého antikvariátu či knižnice všetky diely Gričskej čarodejnice, pretože keď sa raz do toho dáte, už vás to nepustí a vy budete túžiť dozvedieť sa úplne všetko. A práve takéto pevné uchopenie čitateľovej pozornosti a zvedavosti je hlavným znakom skutočne vynikajúceho literárneho diela.


Autor: Sofia Prétorová
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: