Spolu to zvládneme – Miroslava Varáčková

Spolu to zvládneme – Miroslava Varáčková

Spolu to zvládneme – Miroslava Varáčková, CooBoo 2018

Najnovší román od Miroslavy Varáčkovej Spolu to zvládneme rozpráva strastiplný príbeh mladej tínedžerky – huslistky Timey, ktorá žije v ružovej bubline predstáv o živote. Autorka vo svojom diele vytvorila realistickú hlavnú postavu, ktorej pocity a správanie sú prirodzenými, známymi elementmi i pre mládež v skutočnom svete. O protagonistke by sa dalo tvrdiť, že je akýmsi odrazom dnešnej mladej spoločnosti, vyznačujúcej sa buričstvom a rebéliou. Timea predstavuje obraz typickej rebelky so všetkým, čo k tomu patrí. Pojmy ako útek, domáce väzenie či hádka s rodičmi nie sú pre ňu neznáme, práve naopak. Sú na dennom poriadku. Ani hrozba trestu jej nedokáže zabrániť v jej vysnívanej láske. A tou je hudba… Avšak aká vysoká je cena za slobodu?

Príbeh začína jedným z mnohých útekov pred rodičmi. Timea miluje život a hudbu, preto kráča za možnosťami slobody. I napriek zákazu. V únikoch pred prísnymi rodičmi jej pomáha najlepší priateľ Adam, ktorý je jej oporou takmer v každej chvíli. Za úvodným útekom je vystúpenie kapely, v ktorej Timea hrá na husliach. Rodičia jej kvôli zlým výsledkom z matematiky zakazujú všetko – celý spoločenský život, kapelu i kamarátov. Hlavným dôvodom zákazov je i to, že v minulosti prišli o staršiu dcéru a v snahe nestratiť aj druhú jej zabraňujú v rôznych, podľa nich škodlivých, aktivitách. Rovnako sa v knihe rieši láska (zaľúbenie sa do staršieho chlapca zo školy). Takmer v polovici knihy sa postava Timey dostane na školský výlet do Berlína so staršími spolužiakmi, za myšlienkou spoznať sa so spomínaným chlapcom. Tu sa začína príbeh viac vyvíjať a napreduje čoraz strmšie. Hlavná hrdinka s myšlienkou na slobodu rebeluje zo všetkých síl a dostáva sa do neznámej, nebezpečnej situácie, ktorá zmení jej život naruby…

O knihe by sa dalo povedať, že má všetky atribúty beletrie pre mladých. Tými sú predovšetkým vhodná a dobová reč mladých, ktorá knihe dodáva na autentickosti a uveriteľnosti. Pre knižnú lexiku sú typickými slová a frázy ako: do niekoho až po uši, blackout, lepeňák, šibnuté dory, výletovica a iné. Málokedy sa v knihe pre mládež zachová slang, no tu ho bol dostatok. Príznačným znakom mládežníckej literatúry je aj komunikácia postáv formou internetovej konverzácie. Tá bola v texte zvýraznená sivou farbou. Kniha ako celok je ľahká na čítanie a keďže má iba do 300 strán, prečítala som ju v priebehu pár hodín. Autorka postavila do popredia duševné vnímanie hlavnej hrdinky – zameriava sa na jej prežívanie životných udalostí. Kniha sa nezaoberá rozsiahlym opisom prostredia či osôb, iba rozhovormi zainteresovaných postáv a následným priblížením hrdinkiných pocitov. Tie podrobne autorka vyobrazuje skrz jej myseľ alebo prostredníctvom jej konania. Opis emócií je zreteľný pri tých najsilnejších udalostiach. Sú v nich obsiahnuté bolesť, hnev, láska a sloboda. Kúsok z priblíženia hrdinkiných pocitov vidieť v týchto vetách:

„Krátky pocit beztiaže ovládne nielen moje telo, ale i myseľ. Život s týmito deckami chutí sladko. Je ľahké sa mu poddať a opiť sa nekontrolovanými túžbami. (…) Život má mnoho zvukov, vlastne každý okamih sa skladá z tónov a rytmov. A toto je jeden z najpodmanivejších. Žiadna rebélia, Žiadne divoké refrény, ktoré valcujú. Práve naopak. Súzvuk a lad. Harmónia prepletená očakávaním.“ (s. 146)

Kniha sa rýchlo čítala aj z toho dôvodu, že spisovateľka často používala jednoslovné vety, ktoré pomohli urýchliť dej. Vtedy autorka ponechala na čitateľovi, aby si fantáziou dotvoril danú situáciu a vytvoril si väčší obraz. Na túto knihu som sa značne tešila a na prvý pohľad ma najviac zaujala jej obálka, ktorá je aj zvnútra pekne graficky spracovaná. Po prečítaní knihy som však mala rozporuplné emócie. Takéto témy sa totiž nečítajú ľahko. I keď je dôležité o nich hovoriť, písať, počúvať. Plusom je, že autorka nepríjemné situácie cenzurovala, takže je kniha vhodná pre mládež. Taktiež musím spomenúť, že ma poburovalo konanie rodičov, ktorí svojej dcére nevedomky ublížili. Mohli sa k nej správať aj inak, ale to mi neprislúcha hodnotiť. Kniha v sebe nesie nielen príbeh, ale aj hlbokú myšlienku, ba až varovanie pred nebezpečenstvom vo svete. Knihu preto odporúčam každej čitateľke young adult žánru.


Autor: Nikoleta Pavlíková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: