Sportuj se psem (Canicross – běh pro radost) – Kateřina Salačová, Kamila Šrolerová

Sportuj se psem (Canicross - běh pro radost)

Sportuj se psem (Canicross – běh pro radost) – Kateřina Salačová, Kamila Šrolerová, CPress 2018

Musím sa priznať, že som sa dosť obávala tejto knihy. Behať so psom… chcela som to skúsiť na vlastnom psíkovi, ale čo vám poviem. Asi pravdu. Timotej (áno, také meno mu dali) je kapitola sama osebe. Neznáša dôchodcov, deti, mužov, niektoré ženy a 99 % ostatných psov. Ale každá minca má dve strany. Jediné moje šťastie je, že je neskutočne učenlivý. Keď prišiel, nevedel si ani sadnúť. Teraz už vie. Vie si aj ľahnúť, robiť sudy, prosiť a robiť mŕtveho. No to posledné by mohol robiť celú noc. Ale nerobí, lebo niekedy si moji susedia nehorázne dovolia vyjsť zo svojich bytov. A tak im Timotej dá jasne najavo, že urobili fatálnu chybu. Je krížený s borderskou kóliou (asi, nikto nevie na 100 %), takže je síce učenlivý, ale má aj energie za desiatich. Preto som sa obávala behu s ním. Ale zbytočne. Ako som spomínala, je extrémne učenlivý (mohol by sa naučiť nezabíjať dôchodcov) a v kombinácii s touto knihou bol šport s ním lahodou.

Úžasné je, že samotná autorka opisuje podobné problémy. Ani jej pes nebol ideálny od začiatku. To ma trochu upokojilo. V knihe Sportuj se psem nájdete naozaj úplne všetko. Predstavia vám správny výstroj, techniku, čo si všímať, ako reagovať, postupovať a ako rozlišovať stav vášho psa. Či už zo začiatku ťahá, alebo zaostáva v priebehu celých tréningov, dozviete sa, prečo vôbec začať so spoločným tréningom so svojím štvornohým miláčikom. Timko (akože keby to záležalo odo mňa, volal by sa Merlin) je z útulku, ak by vám to z predchádzajúcich riadkov nebolo jasné, čiže na jeho obranu – tie reakcie sú zo strachu. Bol pravdepodobne týraný, keďže som mu musela dávať operačne odstrániť hrčku z chrbta, ktorú mal údajne z bitky. Preto vám môžem pokojne napísať, že keď to zvládol on, zvládnete to aj vy s vaším domácim maznáčikom.

Nezabúdajte psa chváliť
Ak patríte medzi psičkárov, toto vám asi netreba prízvukovať. Aj pri behu, pri skúške postroja, pri všetkom, čo pes urobí správne, treba mu to dať najavo. Verte mi, pomôže to. No, naopak, zistíte aj to, ako by ste psa chváliť nemali, prípadne, aké príkazy mu ani z dobrej vôle rozhodne nedávať. Príkaz „trhaj mačičku“ naozaj vhodný nie je.

Psa by ste mali zavodniť pred tréningom/behom
O tom sa dočítate v knihe, ale pre mňa toto bola napríklad zaujímavá informácia. Je samozrejmé, že pred takým výkonom by mal pes piť, ale ako ho k tomu donútim? Tak aj tieto jednoduché rady nájdete v tejto knižke.

Nie je to len o psovi
Hoci je to rovnako podstatný článok ako vy, ale aj o seba sa musíte postarať. Darmo bude váš pes na beh pripravený, keď nebudete mať správnu obuv, nebudete vedieť, ako správne behať a aké vybavenie si zaobstarať. Okrem oblečenia vám priblíži podrobný tréningový plán a aj stravovanie. Máte to nie dva v jednom, ale hneď niekoľko kníh v jednom titule.

Okrem toho, že si zlepšíte kondíciu ako vy, tak aj váš pes, puto medzi vami sa spevní. A to nenahradí nič na svete.


Autor: Annamária Mary Závodníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: