Správa od mŕtveho chlapca – Katarína Holetzová

Správa od mŕtveho chlapca – Katarína Holetzová

Správa od mŕtveho chlapca – Katarína Holetzová, Marenčin PT 2018

Vau! Vau, vau a ešte raz vau! Musím sa priznať, že som sa už dávno tak netešila na nejakú knihu ako na túto. Od momentu, čo som si prečítala, o čom bude, som bola priam nadšená. Aféra staršej učiteľky a mladšieho študenta, ktorý jej píše aj po smrti. Okej, teraz to vyznieva dosť zvrátene. Nie, nevyhľadávam podobné témy, ale… vlastne som dlho hľadala niečo podobné. Odporujem si, viem. Ale myslím to tak, že som hľadala tému, ktorá bude trochu iná, spracovaná perfektne, možno tému, ktorá už rozobratá bola, no aj tak autor prinesie svojím štýlom písania niečo nové. A stalo sa. Týmto ďakujem Kataríne Holetzovej, princeznej slovenskej krimi. Aj jej predchádzajúce knihy boli veľmi dobré, René Juhász je skvelá postava, ale musím sa priznať, že kniha Správa od mŕtveho chlapca je pre mňa absolútna TOPka! Keby už Kačena nebola v mojej trojici NAJ slovenských autorov, teraz by niekoho rozhodne vymenila.

O čo ide? Už som to trochu načrtla, nechcem to však veľmi rozoberať, ale môžem vám povedať, že som knihu začala čítať v rádiu a prestala som asi o pol dňa na balkóne. Medzitým ma „otravovali“ kolegovia, kamaráti, rodičia prišli opraviť posteľ… čo si to dovolili všetci počas čítania tejto knihy? Nemohla som sa od príbehu odtrhnúť. Aj tento článok píšem s extrémnym nadšením a nečakajte nič objektívne, lebo mne tá kniha imponovala ešte pred vydaním. A po ňom nie, že nesklamala, ale prekonala všetky moje očakávania. Mejlová komunikácia medzi hlavnými hrdinami bola neskutočným oživením a tešila som sa na každý jeden mejl, ktorý sa v knihe nachádzal. Už tak v trištvrtine knihy sa mi začalo rozjasňovať a všetko, čo som si dovtedy myslela, aspoň teda kúsok toho, sa začalo meniť na úplne inú realitu.

Oceňujem momenty (množné číslo!) prekvapenia, taký štýl písania, že nerozoznáte rozdiel medzi čítaním tejto knihy a pozeraním kvalitného filmu a takisto oceňujem momenty, ktoré si čitateľ môže vysvetliť po svojom. Ako som spomínala, René Juhász je fajn, ale dúfam, vlastne nie! Prosím autorku o to, aby písala naďalej aj takéto knihy. Pretože, ako som aj jej napísala, ak v tom bude pokračovať, taký Nesbo si príde vypýtať autogram od nej (pozn. Jo Nesbo je brutálny severský spisovateľ a ak si to ty, čitateľ, nevedel, tak čo už no. Doštuduj si.).

Niežeby ste to z tohto článku nepochopili, ale novinku od Kataríny Holetzovej vrelo a skromne odporúčam. Bez hocijakého citového angažovania sa.


Autor: Annamária Závodníková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: