Stačí škrtnúť zápalkou – Celeste Ng

Stačí škrtnúť zápalkou – Celeste Ng

Stačí škrtnúť zápalkou – Celeste Ng, Ikar 2018

V posledných rokoch mohli čitatelia zaznamenať obrovský ‚boom‘ tzv. ženskej literatúry. Ide o fenomén, ktorý by si zaslúžil samostatný článok – termín ‚ženská literatúra‘ ešte stále vzbudzuje pomerne veľa predsudkov, napriek tomu má svoje opodstatnenie. Priblížme si preto, čo spomínaný obrovský boom tejto literatúry zahŕňa. Oveľa viac ako kedykoľvek predtým sú na trhu dostupné početné knihy týkajúce sa ženských tém písaných z pohľadu samotných žien. Nejde však o klasickú ‚červenú knižnicu‘ či lacné ‚harlekýny‘. Naopak, množstvo románov, reportáží či esejí je zbavených akéhokoľvek nánosu zbytočnej sentimentality. Už samotný fakt, že sa bavíme o iných podobách literatúry než o románoch, je obrovským prínosom. Témy ako rozvod, materstvo, potraty, rozhodnutie nemať deti, znásilnenia, homosexualita či diskriminácia žien zaujali popredné miesto v súčasnej svetovej tvorbe. Napomáha tomu aktuálna nálada v spoločnosti, ktorá do určitej miery podporuje rôzne formy ‚coming outov‘, aj pokiaľ ide o vyššie spomenuté citlivé témy. Mimoriadnu úlohu zohrávajú aj vydavateľstvá; niektoré podobný typ literatúry vyslovene vyhľadávajú. U nás sú takými vydavateľstvami napríklad Absynt, Inaque alebo aj Ikar so svojou edíciou Odeon. Práve posledné spomínané prinieslo slovenským čitateľom výnimočnú Celeste Ng a jej román Stačí škrtnúť zápalkou.

Autorka u nás nie je úplne neznáma, pomerne veľký ohlas získala románom Vše, co jsme si nikdy neřekli (Odeon 2017). Jej druhý román Stačí škrtnúť zápalkou je po literárnej stránke jednoduchý, obsahovo však mimoriadne aktuálny. V skratke: Celeste Ng napísala román o materstve, inakosti a predsudkoch.

Shaker Heights, typické americké mestečko, silne komunitne založení ľudia z vyššej strednej triedy. Presne takí sú aj Richardsonovci. Okrem vlastného domu majú aj druhý, ten prenajímajú. S dobrým pocitom na duši sa rozhodla pani Richardsonová prenajať dom slobodnej matke s dieťaťom.

Mia Wrightová s dcérou Pearl je absolútnym protikladom k Richardsonovcom. Nekonvenčná umelkyňa, slobodná matka, žijúca ‚kočovným spôsobom života‘ spolu so svojou dcérou. A keďže z praxe vieme, že protiklady sa v skutočnosti nepriťahujú, je jasné, že sme svedkami rodiaceho sa konfliktu.

Ako už bolo spomenuté, príbeh je jednoduchý, ľahko čitateľný. Miestami naberá detektívny charakter, keď pani Richardsonová pátra po minulosti Mie Wrightovej. Rovnako sa tu objaví sladká tínedžerská láska, ale aj mladícka nerozvážnosť a rebélia. Pomedzi tieto ľahko stráviteľné témy autorka najprv nenápadne, ale neskôr v plnej miere predkladá tému materstva a jeho rôznych foriem. Celeste Ng je kráľovná kontrastov a všetko dôležité, čo chce čitateľovi povedať, je vo forme protikladov: na jednej strane slobodná matka, na druhej strane matka z dokonalej rodiny, ale s neschopnosťou nadviazať vzťah s vlastnou dcérou. Jednými z vedľajších postáv príbehu sú manželia, ktorí nemôžu splodiť dieťa a snažia sa o adopciu. Azda neexistuje väčší protiklad, než rozhodnutie zdravej ženy ísť na potrat, prípadne odloženie vlastného dieťaťa – aj s tým sa v románe stretnete.

Stačí škrtnúť zápalkou je výbornou knihou o tom, ako rôzne sa dá pristupovať k materstvu a výchove detí. Napriek množstvu scenárov, ktoré sa v knihe odvíjajú, Celeste Ng nepodsúva jednu jedinú správnu možnosť. Práve v tom je sila autorkinej tvorby – otvára pálčivé témy, núti čitateľov premýšľať a búra všetky existujúce klišé a predsudky o tom, čo to znamená byť dobrá matka.


Autor: Katarína Kamhalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: