Stalinova dcéra – Rosemary Sullivanová

Stalinova dcéra – Rosemary Sullivanová, Ikar 2016

Biografia nesúca názov Stalinova dcéra je kompletným zhrnutím života Svetlany Stalinovej, dcéry jedného z najznámejších a zároveň najkrutejších diktátorov v histórii. Dozvedáme sa v nej, že napriek všetkým snahám sa Svetlana nikdy úplne nedokázala striasť tieňa svojho otca, ktorý ju prenasledoval všade tam, kam ju jej búrlivý život zavial.

Kniha opisuje Svetlanin život chronologicky: od jej detstva, ktoré bolo až do jej šiestich rokov, keď jej matka spáchala samovraždu, celkom šťastné a bezstarostné. Keďže bola členkou elity, bez toho, že by si to uvedomovala, žila úplne iným životom ako zvyšok ZSSR trpiaci pod vládou jej krutého otca.

Naskytá sa nám autentický pohľad na to, aký bol Jozef Stalin otec a člen rodiny – stále prísny, no so slabosťou pre svoju jedinú dcéru, ktorú mal úprimne rád.

Až neskôr si Svetlana začala pomaly všímať udalosti dejúce sa okolo nej, voči ktorým bola dovtedy slepá: začali miznúť jej najbližší priatelia i členovia rodiny – tí sa takisto nevyhli Stalinových rozsiahlym čistkám postihujúcim celú krajinu.

Najskôr si to Svetlana ako dieťa nedokázala dať dokopy, no neskôr zistila príčinu nešťastia, ktoré postihlo i jej rodinu. A dozvedela sa aj, ako jej mama v skutočnosti prišla o život.

Čitateľ sleduje postupný vývoj v jej živote i myslení; jej postupné odcudzenie sa otcovi i zmenu názoru na komunizmus – ten v jej očiach klesal každým dňom.

Najzaujímavejšie na tejto knihe je to, aký hlboký psychologický dopad mali všetky tieto udalosti na Svetlanu. V jej živote sa vystriedal pomerne vysoký počet mužov, z ktorých mnohí sa na ňu nechceli príliš naviazať, hlavne kvôli jej menu, no ona na nich tlačila, aby s ňou zostali a aby boli jej opornou skalou.

Ďalej tu bolo jej neustále sťahovanie sa z miesta na miesto – keď bola v Indii, kde mala roztrúsiť popol svojho milovaného, využila príležitosť a utiekla zo ZSSR. A odvtedy sa nezastavila – každú chvíľu sa sťahovala z miesta na miesto v USA, neskôr zamierila do Anglicka, potom sa dokonca na istý čas vrátila aj do ZSSR, odkiaľ však napokon opäť odišla a viac sa tam nevrátila. Nie je jasné, či pred niečím utekala – svojou minulosťou, tieňom jej mena – alebo hľadala niečo, čo nedokázala nikdy nájsť.

Okrem jednotlivých etáp jej osobného života sledujeme v pozadí i politickú situáciu. Po jej úteku zo ZSSR nastal propagandistický boj z oboch strán a ona si po čase uvedomila, že jej nevyhovuje ani jeden zo systémov, či už to bol kapitalizmus alebo komunizmus. Dokonca aj keď išlo o jej knihy, v ktorých sa chcela venovať najmä prostrediu, v akom vyrastala, a svojmu osobnému životu, tak všetci očakávali najmä vyzradenie tajomstiev jej otca – o to išlo všetkým najviac.

Najťažším rozhodnutím, aké kedy v živote musela urobiť, bolo práve opustenie jej rodnej krajiny – nechala tam totiž dve deti, ktoré sa jej postupom času úplne odcudzili, pričom tieto vzťahy už nebolo možné napraviť.

Celá kniha zanechá v človeku melancholický pocit: Svetlana nebola schopná uniknúť duchom svojej minulosti. Niekto by si bol povedal, že v jednu chvíľu mala všetko, po čom by mohol ktokoľvek túžiť: po napísaní knihy sa z nej stala milionárka, mohla sa pokojne usadiť a žiť mimo kontrolu a teror komunistického režimu.

Ju však nešťastie prenasledovalo na každom kroku a po niekoľkých nesprávnych rozhodnutiach prišla o väčšinu svojich peňazí a po zvyšok života žila veľmi skromne spolu so svojou dcérou, ktorú porodila v pomerne pokročilom veku v USA.

Pozitívnou stránkou knihy je to, že nám v nej autorka ukazuje všetky stránky tejto ženy s tragickým osudom: neukazuje len jej dobré vlastnosti, ale i jej výbušnosť a schopnosť reagovať veľmi podráždene na akékoľvek podnety, ktoré jej neboli pochuti. Takýmto spôsobom prišla počas svojho života o mnohých priateľov, pretože občas zvolili nesprávne slová, čím si Svetlanu pohnevali.

Autorka knihy používa citácie z publikácií, korešpondencie, Svetlaniných kníh, rozhovorov alebo z priamych zdrojov, teda od Svetlaniných príbuzných či priateľov, ktorí ešte žijú. Ide teda o knihu opierajúcu sa najmä o fakty.

Napriek všetkému je na záver potrebné povedať, že nie každý by zvládol to, čím si musela Svetlana prejsť za celý svoj život. Nech sa snažila, ako len chcela, nikdy nedokázala úplne utiecť pred svojím vlastným menom a tým, čo to meno v minulosti znamenalo pre celý svet.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit, Ikar
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: