Šťastie mi uniká pomedzi prsty – Agnès Martin-Lugand

Šťastie mi uniká pomedzi prsty – Agnès Martin-Lugand

Šťastie mi uniká pomedzi prsty – Agnès Martin-Lugand, Lindeni 2018

Predtým, ako som sa pustila do čítania najnovšej knihy francúzskej spisovateľky Agnès Martin-Lugand, začítala som sa na internete do recenzií na jej predošlé diela. Z pozitívnych reakcií čitateliek som bola príjemne prekvapená, nečakala som totiž, že by u nás na Slovensku, kde čitateľky vyhľadávajú skôr domácu tvorbu, bola Martin-Lugand taká známa a jej knihy také vyhľadávané. Po prečítaní jej novej knihy Šťastie mi uniká pomedzi prsty musím priznať, že chválospevy na jej autorský štýl sú celkom oprávnené. Začnime však od začiatku.

Kniha Šťastie mi uniká pomedzi prsty rozpráva príbeh Iris, ktorú čoraz väčšia nespokojnosť s vlastným životom dovedie k radikálnemu kroku. Chladné rodinné vzťahy, život v manželstve bez tepla lásky, nudná práca v banke a pohyb v snobskej spoločnosti zbohatlíkov nenapĺňajú Irisine predstavy o šťastí, preto sa rozhodne splniť si dávny sen z mladosti a absolvovať krajčírsky kurz v Paríži. Nová práca v odvetví módy, bohémsky život, ale i láska vášnivého muža jej zamotajú hlavu a zmenia zabehnuté uvažovanie o doterajšom živote. Ako to nakoniec dopadne?

Klasický román o hľadaní šťastia a lásky je popretkávaný tajným rodinným tajomstvom Irisinej mecenášky Marthy, ktoré príbehu dodáva potrebný šmrnc. Nápad bol dobrý, autorka však motív mohla ešte viac vygradovať, aby to pôsobilo pre čitateľky šokujúcejšie.

Komplexne však môžem zhodnotiť, že autorkin štýl písania je dobrý. Kniha sa ľahko a rýchlo číta a je príjemnou oddychovkou po náročnom dni. Dialógy sú vtipné, hlavná postava, ktorá je zároveň aj rozprávačkou príbehu, je sympatická, prostredie parížskych uličiek plné módy a bohémov je zaujímavé.

Moje očakávanie, že román môže pôsobiť motivujúco, sa naplnilo. S postavou Iris sa môžu stotožniť mnohé ženy, ktoré si myslia, že život po tridsiatke sa už nedá zmeniť. Iris, teda vlastne Agnès Martin-Lugand nám však ukázala, že nikdy nie je neskoro zmeniť prácu, priateľov i partnera, ak nám nespôsobujú radosť. S hlavným posolstvom knihy, samozrejme, súhlasím a prajem všetkým čitateľkám, aby si možno aj po prečítaní tejto knihy uvedomili, čo im v živote spôsobuje šťastie a za čo treba bojovať.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: