Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol / Film VS Kniha

Film VS Kniha

Kuriózny a príťažlivý názov knihy, vydarený komický príbeh a chytľavá pesnička Everyday od Buddy Hollyho vo vtipnej upútavke – nuž taká zmes emócií nenechá žiadneho diváka na pochybách a hneď má chuť pozrieť si film podľa strhujúcej knižnej predlohy.

Debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonasa Jonassona, ktorého sa predalo 8 miliónov výtlačkov a preložený bol do 40 rôznych jazykov sveta, sa stal celosvetovo úspešným. Na 328 stranách číhajú na čitateľa šťavnaté dialógy, zaujímavé zápletky, napínavé a živé opisy, nápadito prepojené historické súvislosti a veľa, veľa, veľa originálneho humoru.

Keď sa v deň svojich stých narodenín Allan Karlsson, ktorého životným mottom je „Všetko je tak, ako je, a bude, ako bude“, vyparí z izby, na zastávke ukradne cudzí kufor, náhodou zabije aj so svojimi priateľmi dvoch mužov, nezostáva vám nič iné, len sa smiať nad jeho dobrodružstvami plnými dôvtipnosti a nadsádzky. Životný príbeh muža, ktorý bol nepriamo zapletený do historických udalostí 20. storočia, prináša skvelý zážitok a hlavne mnoho smiechu. Napriek tomu, že školu skončil v deviatich rokoch, myslelo mu to veľmi dobre a vďaka svojej túžbe vždy dačo vystreľovať do vzduchu spolupracoval s najväčšími fyzikmi toho obdobia na zostrojení atómovej bomby. O politiku sa nezaujímal, no práve vďaka nej mal možnosť stretnúť sa s vtedajšími lídrami krajín – so španielskym generálom Francom, Harry S. Trumanom, Winstonom Churchillom, Mao Ce-tungom, Kim Ir-senom či dokonca so Stalinom.

Po úžasnom čitateľskom zážitku som neváhala a vrhla sa nadšene na film, ktorý ma však, bohužiaľ, sklamal. Upútavka bola vynikajúca, navnadila ma, no po prezretí filmu som zostala nemilo prekvapená, čakala som jednoducho viac.

Rovnomenný film trvajúci 109 minút, na ktorom spolupracovalo Švédsko, Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko i Rusko, mal premiéru v máji 2013. Režisérom bol Felif Herngren
a na písaní scenáru sa podieľal aj samotný autor knihy Jonas Jonasson. Zaujímavosťou je, že v čase premiéry išlo o najdrahší film švédskej kinematografie. Nemožno sa tiež čudovať tomu, že bol trikrát nominovaný na švédske filmové ocenenie Guldbagge a získal cenu najobľúbenejšieho filmu podľa divákov.

Film ma sklamal hlavne z toho dôvodu, že scény boli až príliš preafektované, niekedy až ponižujúce a trápne. Akoby scenáristi silou-mocou chceli spraviť z výborného vtipného románu lacnú komédiu so šaškom/starčekom v hlavnej úlohe. Musím však pochváliť herecké obsadenie. Robert Gustafsson presne vyzeral tak, ako som si podľa knižky hlavného hrdinu s dobrodružnou povahou predstavovala.

Po zhodnotení knihy a filmu si stojím za svojím názorom, že kniha je omnoho lepšia, pretože obsahuje neobyčajné pasáže s významnými osobnosťami dejín a Allan v nej vystupuje ako väčší dobrodruh.

Film však určite stojí za pozretie, pretože nakoľko je obsahovo trochu pozmenený, i keď samotná pointa zostala zachovaná, poskytuje netradičný zážitok. Vystupujú tam niektoré postavy navyše, pribudli humorné scénky, kde sa postavy chytajú za slovíčka, a hlavne za zmienku stojí hudobné spracovanie, ktoré sa veľmi vydarilo.

Prečítať alebo pozrieť si Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol odporúčam všetkým milovníkom napínavých dobrodružstiev, zápletiek, nečakaných udalostí a najmä smiechu.


Použité zdroje:

  • JONASSON, Jonas. 2013. Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Bratislava: Ikar, 2013. 324 s. ISBN 978-80-551-3508-3.
  • <https://www.csfd.cz/film/331790-stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel/prehled/>

Autor:  Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: