Struny času – Madeleine L´Engle

Struny času – Madeleine L´Engle, Slovart 2018

Struny času nepatria k žiadnemu novému literárnemu počinu, ktorý by na chvíľu rozbúril hladinu knižného sveta a po nejakom čase opäť zapadol prachom. Práve naopak. Je to dielo, ktoré preveril čas a napriek uplynutiu niekoľkých desaťročí patrí táto mládežnícka knižka k stále obľúbeným a vyhľadávaným. V súčasnej dobe sa môžeme tešiť dokonca aj na filmové spracovanie v hviezdnom obsadení. Ale čo podnietilo hollywoodskych režisérov siahnuť po príbehu, ktorý bol napísaný v roku 1962?

Madeleine L´Engle zrejme ani len netušila, aký výnimočný príbeh sa jej podarilo preniesť na knižné stránky. Mladých čitateľov nezaujala vďaka nejakým moderným výstrelkom, ktorými by ich ohurovala. Dokonca sa dej nezameriava ani na skvelého superhrdinu s neuveriteľnými vlastnosťami. Išla na to opačne a za hlavnú postavu si zvolila mladú tínedžerku s nízkym sebavedomím, ktorá hľadá v spoločnosti svoje miesto, pretože sa nedokáže nikam zaradiť. Svojou tvrdohlavosťou si často stavia pred seba prekážky, a tak si mnohé neľahké situácie, do ktorých sa dostáva, ešte väčšmi komplikuje. V škole ju považujú za čudáčku, keďže jej menší brat Charles na svoj vek prekypuje inteligenciou a ona nevie prijať výsmešné urážky smerujúce k jeho osobe. A to, že záhadne zmizol jej otec, je vec, ktorá danú situáciu ani trochu nezjednodušuje. Okolie tento fakt prijalo s tým, že jej otec opustil mamu a našiel si novú priateľku, no Meg vie, že jej skvelý tatko by to nikdy nedokázal urobiť. Do životov Meg a Charlesa jedného dňa vstúpia tri záhadné bytosti, ktoré sú ochotné pomôcť im nájsť ich otca. Meg sa naskytne príležitosť dokázať všetkým, že jej otec nie je taký, ako ho vykresľuje okolie. Ale má to jeden háčik. Ako v každom dobrom príbehu, nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať a zdanlivo jednoduché veci sa dokážu veľmi rýchlo skomplikovať.

Struny času sú určené pre mladších čitateľov a presne tak je knižka aj stavaná. Jazyk je ľahký, dobre čitateľný a zvládnu ho aj mladšie ročníky. Tomu zodpovedá aj voľba mladej hrdinky, ktorá sa životom prediera so svojimi vlastnými existenčnými problémami, a preto nepôsobí ako dokonalá tínedžerka s perfektným životom. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo knižka zaujme mladých ľudí. Dokážu sa s hlavnou postavou rýchlo stotožniť a nerobí im problém vcítiť sa do hlavnou hrdinkou prežívajúcich problémov. Samozrejme, že nosným prvkom príbehu je fantastika, ktorá prináša putovanie v čase nekonečným vesmírom a spoznávanie dosiaľ neobjavených zákutí rôznych galaxií.

Napriek tomu, že príbeh sa odohráva vo vesmíre a opisuje cestovanie časom, autorka čitateľa nezaťažuje zbytočnými opismi a vnesie ho rovno do deja príbehu, ktorý sa odohráva na sci-fi miestach. Či už sú to planéty, ktoré obývajú nezvyčajné stvorenia s krídlami, alebo svet, ktorý sa tak veľmi podobá tomu nášmu, no niečo v ňom nesedí – všetko je presne nalinkované a nik nesmie vybočiť zo zaužívaných pravidiel. Práve týmto autorka poukazuje na fakt, že keby každý z nás robil presne to isté a správal sa tak isto ako ostatní, stratila by sa z našich životov rozmanitosť a svet by sa stal pomaly, ale isto pochmúrnym.

Tak ako aj hlavná hrdinka, každý z nás je niečím výnimočný. Možno o tom ani nevieme, ale tú výnimočnosť nosíme v sebe. Najťažšie je ju objaviť. Niekomu sa to podarí, inému zase nie, najdôležitejšie ale je, aby sme to nikdy nevzdávali. A to je hlavným dôvod, prečo príbeh dokázal prežiť taký dlhý čas.

Mne sa knižka čítala naozaj veľmi ľahko, dá sa povedať, že príbeh len tak odsýpal. A tu nastáva akýsi paradox. Príbeh išiel tak plynulo, až sa mi zdal záver knihy až príliš rýchlo ukončený. Chýbalo mi tam viac gradácie, možno trochu zaujímavejšia zápletka na konci, pretože to rozuzlenie bolo na mňa prirýchle a, pravdu povediac, nestihol som ho ani poriadne zaregistrovať. Na druhej strane treba prihliadať na to, že kniha je určená mladému čitateľovi, ktorého takáto štylizácia môže nadchnúť. Ja som po knižke siahol z dôvodu pripravovaného filmového spracovania, ale moje očakávania na knižku boli zrejme nastavené o niečo vyššie.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: