Stvorená objasňovať zločin – Vojtech Beniczky

Stvorená objasňovať zločin – Vojtech Beniczky

Stvorená objasňovať zločin – Vojtech Beniczky, Elist 2016

Vojtech Beniczky svojím krimi románom poteší najmä čitateľov detektívok, no ľahkosťou písania môže zaujať i nadšencov iných literárnych žánrov.

Jeho hlavná hrdinka Paula, súkromná detektívka, sa teší z novej práce, ktorú dostala po návrate do Bratislavy. Keď však zistí, že ide len o prípad nevery, kútiky úst sa jej jemne skrivia. Avšak stane sa niečo nečakané a prípad sa začne uberať iným smerom. Pre ňu ako detektívku značne zaujímavejším. No to, že ide o niečo nebezpečnejšie, je zjavné po tom, čo sa snažia Paulu zlikvidovať. Musí sa rozhodnúť, či pokračovať v prípade ohrozujúcom nielen ju, ale aj jej blízkych, alebo s tým seknúť pred jeho vyriešením.

Autor čitateľom ponúka hlavnú hrdinku, ktorá ho na jednej strane presviedča o svojej odvahe a nasadení pre spravodlivosť, no na druhej mu ukazuje aj svoje slabosti týkajúce sa jej vzťahov. Toto prelínanie profesijného a súkromného života sa tiahne celou knihou. V oboch prípadoch prichádzajú pády, neistota, strach, ale aj odhodlanie niečo zmeniť, dokázať. Okolo nej sa prepletie množstvo postáv a prípadov, ktoré sú občas mätúce. To, že príbeh nie je založený len na detektívnej zápletke, ale aj na medziľudských vzťahoch vidno na riešení partnerských, ale aj súrodeneckých kolíziách a urovnávaniach.

Čitateľa od hlavného prípadu môže odháňať nielen množstvo postáv, ale aj ďalšie vsunuté prípady, ktorými je kniha dosť preplnená. Preto si neraz môže dať otázku: Bolo to tu potrebné? Má nejaký význam, že to sem autor dal? Na druhej strane však treba povedať, že spôsob, akým autor vťahuje čitateľa do sveta hlavnej hrdinky, je veľmi nenáročný. Kniha sa číta obzvlášť rýchlo a „hladko“  a s očakávaním zaujímavého záveru. S páchateľom sa čitateľ stretáva už počas vyšetrovania. Zachytáva i jeho myšlienky a nálady, avšak záver neodkrýva všetky tajomstvá a otázky, ako by si čitateľ mohol myslieť predtým, ako sa pustil do čítania.

Román teda ponúka zaujímavý prípad z domáceho prostredia, ktorý obsahuje veľa postáv, udalostí a zvratov. Autorovo písmo je energické, bez zbytočného opisovania. Dá sa však povedať, že ide aj o oddychové čítanie, ktorého hlavným cieľom nie je zobrazenie len krvi a kriminality. Zachádza aj do životov rôznych vrstiev spoločnosti a odhaľuje trápenia z oblasti vzťahov. Preto môže zaujať čitateľov detektívnych a kriminálnych prípadov, ako aj čitateľov, ktorí takýto žáner nepreferujú.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: