Tá hudba mi stále znie v hlave – Agnes Martin-Lugand

Tá hudba mi stále znie v hlave – Agnes Martin-Lugand

Tá hudba mi stále znie v hlave – Agnes Martin-Lugand, Motto 2018

Francúzska autorka vo svojej poslednej vydanej knihe na Slovensku – Tá hudba mi stále znie v hlave – odkrýva vzťah manželov, ktorý sa javí najskôr ako ukážkový, no vzhľadom na vonkajšie okolnosti a zlobu jedného človeka sa postupne začína demolovať.

Hlavná ženská hrdinka Vera je oddanou manželkou a milujúcou matkou. Pracuje v cestovnej agentúre, má najlepšiu priateľku, brata, ktorý je zas najlepším priateľom jej manžela, a tri deti, ktoré sú epicentrom jej života. Je veľmi rodinne založená a pre šťastie rodiny je ochotná podstúpiť čokoľvek.

Yanis, jej manžel, je kreatívnym mužom s množstvom nápadov. Pracuje so svojím najlepším priateľom, lenže ich názory sa začnú rozchádzať.

Do ich životov prichádza Tristan, vždy uhladený a s vyberavými spôsobmi. On prichádza, no veľa ľudí odchádza zo života Very a Yanisa. Stáva sa ich jediným priateľom a možnosťou, vďaka ktorej môže Yanis rozbehnúť svoje podnikanie. Úsmevom si získa aj ich deti a postupne je s nimi skoro stále. Vzťah Very a Yanisa sa však začína lámať. Vera je unavená prácou a starostlivosťou o deti, na ktoré je sama. Yanis prichádza neskoro v noci s krvavými očami, nevenuje sa deťom, dokonca na ne zabúda. No to najhoršie ich ešte len čaká.

Autorka sa vo svojej knihe primárne zaoberá nízkym počtom postáv. Tie sa snaží analyzovať do hĺbky, k čomu jej pomáha i fakt, že je kniha písaná z dvoch pohľadov. Tým čitateľ získava bližšiu predstavu o zmýšľaní Very, ako aj o Yanisovom rozhodovaní a beznádeji, ktorá sa vkradne do jeho vnútra. Treba však podotknúť, že veľa priestoru je ponechaného i na analyzovanie vonkajšieho prostredia a následne i na využitie opisov. Tým, že postáv je pomenej (Vera, Yanis, deti, Tristan, Luc a Charlotta), čitateľ si k nim vie vytvoriť bližší vzťah, ľahšie ich spoznáva a kde-tu už i vie, čo od nich môže očakávať. Preto samotný vývoj knihy nie je v ničom prekvapivý a dalo by sa povedať, že pôsobí „na istotu“. Zaujímavejšou časťou knihy je, bohužiaľ, až jej samotný záver, ktorý odkrýva posadnutosť, zlobu, nenávisť, ale aj uzmierenie a pravé priateľstvo. Čo sa týka dvoch tretín predtým, v nich vidieť pokojný priebeh príbehu, v ktorom sa nestane nič nečakané. Čitateľ je neustále konfrontovaný so životom v jadre rodiny a jej postupným narúšaním. Vidí zmeny v správaní, ktoré sú spôsobené tajomstvami, strachom a postupným strácaním dôvery. Všetko však prebieha až vo veľkom pokoji, ktorý je neuveriteľný. Ktorá žena by niekoľko mesiacov tolerovala, že muž sa vracia domov v noci a od triezvosti by mal istotne ďaleko? Možno taká existuje, ale je tam to ale, že to pôsobí v knihe až veľmi umelo. Na druhej strane sa to snaží poukázať na silnú lásku a nádej, ešte stále jestvujúcu medzi dvoma ľuďmi.

Autorka prostredníctvom tejto knihy demonštruje najsilnejšie city, ktoré človek má, a poukazuje na najväčšie hodnoty, o ktoré by nemal nikdy prísť. Preto je myšlienka knihy krásna, no uberajú jej niektoré slabšie spracované časti, ktoré sú zdĺhavo opisované, či samotný fakt, že čitateľ tuší jej záver. Ako sa píše aj na obálke knihy: „Láska je to, čo všetci hľadáme…“, tak v prípade Very a Yanisa to pokračuje i ďalej: nájdeme to a spravíme všetko pre záchranu tohto citu, i keď sa nevyhneme utrpeniu a bolesti, no láska prežije.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: autor

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: