The Kite Runner – Khaled Hosseini

The Kite Runner – Khaled Hosseini

The Kite Runner – Khaled Hosseini, Bloomsbury 2011

Keď sa povie Afganistan, každý si predstaví vojnu. Chudobu, čísla obetí, zábery z bojísk. Často sú to ale prízraky bez mena. Khaled Hosseini dá Afganistanu meno aj s tvárou a privedie ho k vám domov.

Khaled Hosseini sa narodil v Kábule, hlavnom meste Afganistanu. Ako 15-ročný emigroval do USA, kde vyštudoval medicínu. Kniha The Kite Runner bola jeho debutom. Z lekára sa stal znamenitý spisovateľ. Kniha bola medzinárodným bestsellerom. Predalo sa viac ako 12 miliónov kópií po celom svete.

Kniha s nálepkou „vojnová“ je už vopred odsúdená na smutný príbeh. Vojna je však v tomto prípade na pozadí. Bázou príbehu je žiarlivosť v tieni priateľstva. Zrada v návale zbabelosti. Všadeprítomný hlas svedomia. Túžba po očistení svojich chýb.

Amir a Hassan boli nerozlučná dvojica. Priatelia od narodenia. Vychovávaní v jednom dome, no delila ich spoločenská priepasť vtedajšieho Kábulu. Amir bol chlapec z bohatej rodiny. Hassan bol jeho slohom, patril k nenávidenej hazarskej menšine. Ich priateľstvo sa zničí po tom, čo Amir po vyhratých pretekoch šarkanov zradí Hassana. Vstup sovietskych vojsk na územie Afganistanu a vnútorné boje prinútia Amira s otcom emigrovať do Kalifornie. V Amerike sa po ťažkých začiatkoch napokon usadí, ale pochovaná minulosť sa vyplazí na povrch. Telefonát od starého priateľa ho donúti vrátiť sa a čeliť svojim démonom.

Sú dva typy ľudí – Hassan a Amir. Väčšina by chcela byť Hassanom. Úprimný. Až naivne verný. Priam nevinne dobrý. Väčšina je však ako Amir. Rozpoltený. Sebecký. Plný strachu, viny a výčitiek. Keď je Amir v problémoch, Hassan mu vždy pribehne na pomoc. Nebojí sa postaviť za svojho zbabelého priateľa. Je však slepý voči miestami neúprimnému Amirovmu priateľstvu. Keď ho nezavolá hrať sa s deťmi hostí alebo keď ho nezavolá na výlet s otcom. Pre Amira je totiž niekto ešte vyššie ako Hassan. Jeho otec. Baba. Ctihodný, čestný, no prísny otec. Spravil by pre syna čokoľvek, ale nevidí, čo naozaj potrebuje. Amir je taký smädný po jeho uznaní, že je ochotný zapredať aj najlepšieho priateľa.

„Keď zabiješ muža, ukradneš život. Ukradneš právo jeho ženy na manžela, olúpiš jeho deti o otca. Keď klameš, ukradneš niekomu právo na pravdu. Keď podvádzaš, okrádaš niekoho o právo na spravodlivosť.“ (s. 17, preložila L. S.)

Keď sa chystáte čítať smutnú knihu, čakáte, že sa vás dotkne. Že vás vyvedie z rovnováhy. Nič vás však nepripraví na túto knihu. Na emotívne vlny každej kapitoly. Krútiac hlavou knihou odkladáte preč. Pýtate sa, čo môže byť ešte horšie. Odpoveď vždy nájdete na nasledujúcej strane. Zrada sa prehĺbi ešte väčšou zradou. Smrť ďalšou smrťou. Postavy v pozadí, ktorých príbeh ostal visieť vo vzduchu, vami otrasú viac ako hlavné postavy niektorých románov.

Spôsob, akým Hosseini zachytil emócie je neopísateľný. Prchavé, ale hrejivé momenty medzi Amirom a jeho otcom. Nevinné a nič netušiace detstvo chlapcov. Amirov vnútorný boj sa zdá byť vaším bojom. Jeho surová reálnosť robí príbeh takým silným. Jeho márna snaha pochovať prízrak. Jeho všetky chyby a zlé rozhodnutia, ktoré spravil. Bol závistlivý. Bál sa. Bál sa, že je sklamaním pre vlastného otca. Nie je toto v temnom kútiku mysle každého dieťaťa?

„…len človek, ktorý nemá svedomie, len ten bez ľudského citu netrpí.“ (s. 276, preložila L. S.)

Po odohratých a prehratých bitkách je nakoniec dôležité, či vojnu vyhrá dobro. Ako hovorí starý priateľ Amirovi: „Jestvuje spôsob, ako sa stať znovu dobrým…“ (s. 2, preložila L. S.) Koniec vojny v Afganistane je nedohľadne. Ale nádej stále horí aj pre krajinu s tvárou „chlapca s jemne formovanou oholenou lebkou, nízko položenými ušami, chlapca s tvárou čínskej bábiky, ktorej stály úsmev spôsobuje rozštiepená vrchná pera.“ (s. 24, preložila L. S.)

(pozn. red.: Kniha vyšla aj v slovenskom jazyku ako Majster šarkanov, Ikar 2008)


Použitá literatúra

  • HOSSEINI, Khaled. The Kite Runner. Bloomsbury 2011.

Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: