The Lightning Thief – Rick Riordan

The Lightning Thief – Rick Riordan

The Lightning Thief – Rick Riordan, Penguin Books 2013

Väčšina detských čitateľov je súčasťou nejakého fandomu – Harryho Pottera, Kroník Narnie či Percyho Jacksona. Všetky tieto knižné série majú spoločné jedno – je úplne nepodstatné, či po daných kúskoch siahnete v detstve alebo v dospelosti. Sú to príbehy, ktoré v každom veku dovolia vašej fantázii pracovať na plné obrátky bez obmedzení.

Rick Riordan urobil skvelú prácu v približovaní gréckej mytológie mladým čitateľom. Len si to predstavte – legendárny Olymp sa nachádza na vrchole Empire State Building, podsvetie môžeme nájsť v oblasti nám známeho Hollywoodu, vidíme rôzne roztržky medzi Zeusom, Poseidonom a Hádesom, no takisto sa dozvedáme, že Ares, boh vojny, v 21. storočí jazdí na svojej Harleyke. Pamätáte si na príčiny 2. svetovej vojny, ktoré ste sa učili na hodinách dejepisu? A na strany, ktoré medzi sebou bojovali? Tak na to môžete veľmi rýchlo zabudnúť, pretože skutočnými pólmi, ktoré proti sebe stáli, bol Zeus s Poiseidonom na jednej strane a Hádes na strane druhej. Samozrejme, aby som nezabudla – pokiaľ sa nášmu hrdinovi Percymu nepodarí splniť úlohu, tak vypukne 3. svetová vojna.

Percy je študentom akadémie Yancy a trápia ho viaceré problémy – má dyslexiu a takisto je hyperaktívny. Časom sa dozvedá, že tieto dve na prvý pohľad nepríjemne pôsobiace skutočnosti môžu vlastne hrať v jeho prospech. Dôsledkom dyslexie je to, že jeho mozog je nastavený na čítanie starogréčtiny a hyperaktivita súvisí s bojovými reflexami.

Pod vplyvom okolností sa Percy dostáva do Tábora polokrvných, kde sa dozvedá o tom, že je v skutočnosti poloboh. Spomínate si na príbeh Herkula? Hrdina, ktorý prišiel na svet vďaka Zeusovi a smrteľnej žene. Áno, presne takýto poloboh bol i Percy. Schválne, koľko vám bude trvať rozlúsknuť hádanku o tom, kto je Percyho otcom? Keď sa náš hrdina dostal do tohto tábora, dozvedá sa o mnohých bohoch, ich deťoch, celkovom poslaní a podobne. Takisto mu je pridelená veľmi dôležitá úloha, na ktorej závisí osud celého ľudstva.

Percy sa teda vydá na dobrodružstvo, no nejde sám. Spoločnosť mu robí Grover – satyr, ktorý je spolovice človekom a z druhej kozou, a takisto Annabeth – dcéra Atény, bohyne múdrosti a stratégie. Počas celého príbehu sa stretávajú s rôznymi stvoreniami, navštevujú rôzne miesta a čitateľ má pocit, že sa nachádza po ich boku. Štýl písania Ricka Riordana je veľmi jednoduchý na čítanie, a tak celá knižná séria Percy Jackson a bohovia Olympu predstavuje skvelú oddychovú záležitosť, pod vplyvom ktorej má čitateľ možnosť na chvíľu opustiť realitu všedného dňa bez toho, aby si „cestovanie“ medzi týmito odlišnými svetmi vôbec uvedomoval.

Záver? Nech patríte do akejkoľvek vekovej kategórie, Percy bude niečo, čo si jednoducho zamilujete. Bála som sa, že čítanie bude až príliš podriadené cieľovej skupine, no som rada, že som sa mýlila. Mám dojem, že z tejto knižnej série pozostávajúcej zo štyroch ďalších kníh si každý môže niečo odniesť. Pokiaľ váhate a myslíte si, že to je len strata času, tak myslite na skvelú edukačnú myšlienku – predstavenie gréckej mytológie v 21. storočí. Verím, že nebudete ľutovať.


Autor: Kristína Kozová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: