Toto je náš príbeh – Ashley Elstonová, Fragment 2017

Toto je náš príbeh – Ashley Elstonová, Fragment 2017

Americká autorka Ashley Elstonová, ktorej vyšla vo vydavateľstve Fragment kniha Toto je náš príbeh, bola pre mňa veľkou neznámou. Mám pocit, že najmä v poslednom období sa s young adult literatúrou, do ktorej patrí aj toto dielo, akoby roztrhlo vrece. Často sa už stretávam nielen s romantickou literatúrou pre mládež, ale aj s kvalitnými trilermi, ktorých dej je vo väčšine prípadov prispôsobený tejto kategórii čitateľov.

Prvý dojem z tejto knihy môže byť neurčitý. Samotná obálka čitateľovi veľa nenapovie, preto je potrebné si v tomto prípade prečítať anotáciu. Tá už viac-menej čitateľa oboznámi s hlavnou témou celej knihy.

Po bujarej noci sa 5 chlapcov, kamarátov pochádzajúcich z majetných rodín, vyberie na poľovačku. Omámení zvyškami alkoholu a drog sa stávajú priamou súčasťou niečoho, čo by následne zo svojho života najradšej vymazali. Navždy. Či už išlo o nedbanlivosť, alebo úmysel, v tomto prípade je to úplne jedno. Z piatich kamarátov zostávajú len štyria. Jeden z nich je mŕtvy a vraha treba vypátrať. Nie je to však také jednoduché. Chlapci držia spolu a nie sú za žiadnu cenu ochotní povedať, kto stlačil spúšť.

„Otrasení stojíme v kruhu okolo neho a v maskáčoch jeden s druhým dokonale splývame. Nikto sa k nemu nepriblíži. Nikto sa k nemu neskloní a nenahmatá mu pulz. V strede hrude má malú dierku, z ktorej vyteká krv a vsakuje do zeme. Niet najmenších pochýb. Grant Perkins je mŕtvy.“

Kate, mladá stážistka v právnickej kancelárii, sa snaží záhadu menom „chlapci z River Pointu“ vyriešiť. Preto sa zapája do všetkého, čo by mohlo vraha nakoniec odhaliť. Vo svojom zápale si však akosi nestihne uvedomiť, že je do všetkého zainteresovaná omnoho viac, a to nielen kvôli hľadaniu pravdy…

Na knihe ma zaujalo hneď niekoľko vecí. V prvom rade, príbeh je podávaný z pohľadu samotných chlapcov na jednej strane, a následne z pohľadu Kate na strane druhej. Hlavná hrdinka je vskutku dosť netradičná – ide o mladú babu, ktorá je ambiciózna a dostáva sa k riešeniu prípadu úplnou náhodou. Svojou húževnatosťou má veľké predpoklady k tomu, aby si čitateľa získala na svoju stranu.

Cieľovou skupinou čitateľov tohto príbehu je mládež vo veku nad 15 rokov, čo je uvedené aj na obale knihy. Ide o príjemnú oddychovku, ktorá nie je z môjho pohľadu založená na kontinuálnom a stupňujúcom sa napätí. Zo štýlu písania je občas zjavné, že sa autorka snažila príbeh vykresliť tak, aby bol vhodný pre mládež. Hoci teda ide o vyšetrovanie vraždy, nenájdete tu žiadne prehnane krvavé opisy. Občas som mala pocit, akoby sa viac riešili jednotlivé vzťahy medzi hrdinami ako samotná vražda.

Milo ma prekvapilo, že kniha je kvalitne spracovaná, a to nielen po vizuálnej stránke, ale aj obsahovej. Autorka dokonca zašla do detailov až natoľko, že si môžete prečítať prepis výsluchov jednotlivých podozrivých, resp. výpovedí rôznych zainteresovaných osôb. Vďaka tejto prepracovanosti má kniha tendenciu zaujať už po pár stranách a podporiť v čitateľovi zvedavosť ohľadom osoby páchateľa.

Paradoxom je, že chlapcom sa spoločnosť nezačne vyhýbať. Práve naopak, ľudia ich začnú vnímať ako legendy, o ktoré sa verejnosť zaujíma. Vedia však, že ak čo i len jeden z nich prehovorí a okolie nájde jeho slabé miesto, dotkne sa to aj ostatných a už nebude cesty späť. Držia spolu v dobrom aj v zlom. Preto by tento príbeh mohol miestami niekomu pripomínať mušketierov a ich heslo „jeden za všetkých, všetci za jedného“.

„Nemáme na výber. V tom lese sme uzavreli dohodu. Buď sa z toho dostaneme všetci, alebo nikto. Poznáme dôsledky. Je to jednoduché.“

Kniha Toto je náš príbeh patrí s určitosťou do kategórie young adult literatúry. Oboznámite sa so školským prostredím, ale okrajovo aj s riešením prvých lások. Okrem iného kniha sľubuje aj prekvapivý záver. Neočakávajte od nej nejaký veľký literárny počin, ale dajte jej šancu už len kvôli jej kvalitnému spracovaniu. A preto, lebo čítanie zo života tínedžerov asi nikdy neomrzí.


Autor: Denisa Patáková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: