Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) – Jeromy Klapka Jeromy

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) – Jeromy Klapka Jeromy

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) – Jeromy Klapka Jeromy, Dobrovský s. r. o. 2014

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) je humorným dielom anglického spisovateľa Jerome Klapka Jeromeho. Kniha vyšla v roku 1889 a okamžite sa stala miláčikom nielen anglického čitateľa, ale svojou nadčasovosťou si získala aj svetové čitateľské publikum. Po prvom vydaní sa rieka Temža hemžila nadšencami o jej splavovanie, túžiacimi napodobniť troch kamarátov z knihy. O popularite diela svedčia tiež preklady do desiatok jazykov, stále nové vydania a dotlače. Vtipný príbeh je vystavaný na reálnych základoch – knižní protagonisti sú tvorcovi skutoční priatelia, s ktorými často trávil čas na vode.

„Byli jsme čtyři: jiří, Vilém Samuel Harris, já a Montmorency. Sedeli jsme v mém pokoji, pokuřovali a povídali, jak jsme špatní – špatní ovšem ze zdravotního hlediska. Všichni jsme pociťovali svou zchátralost, – to nás činilo docela nervóznimi.“(s. 6)

Týmito slovami začína autor rozprávanie o sebe a svojich kumpánoch (o psovi Montmorencym nehovoriac), s ktorými v chmúrnom konštatovaní o svojom zdraví vymyslí spoločný pánsky výlet po rieke Temža. Životný reštart, ku ktorému sa naši hrdinovia devätnásteho storočia odhodlali, môže pripomínať motív kníh typu Jedz, modli sa a miluj alebo Divočina. V ich prípade nejde o individuálne cestovanie a páni si chcú hlavne oddýchnuť a nemajú za potreby hľadať svoje pravé ja. Je tam ale istá podobnosť človeka spred stotridsiatich rokov a toho súčasného, ktorému cestovanie dopomôže k zlepšeniu života.

Štartovným bodom je mesto Kingston, z ktorého si Jeromy a Harris prevezmú prenajatý krytý čln a o pár hodín neskôr sa doplavia do Sheppertonu, vyzdvihnúť Jiřího. Už v kompletnej zostave sa plavia krásne dva týždne južným Anglickom, spoznávajúc okolité mestá (o „hospudkach“ nehovoriac). Cestovanie na člne sa síce vychyľuje z plánu trojice, ale vzhľadom na to, že hovoríme o hypochondrických, nepraktických, ale zato teóriami dobre vyzbrojených chlapákoch, čaro ich príhod nespočíva ani tak vo veľkých činoch ako v milých nehodách a veľakrát do výbušného smiechu vypointovaných príhod. Jeromyho kamaráti sú skrátka skutoční a v mnohom podobní väčšine bežných ľudí. So svojimi zvláštnymi návykmi a zlozvykmi vám môžu prísť oveľa sympatickejší ako nejakí heroickí cestovatelia. Je to obdobné, ako zažívať satisfakciu pri pozeraní na výčiny Homra Simpsona.

K hlavnému deju pripája autor aj nespočetne veľa anekdot od známych, oprašuje vlastné spomienky alebo so škodoradosťou jeho vlastnou vyťahuje staré trápno-smiešne historky členov posádky. Férovosť mu neuprieme, keďže seba tiež nešetrí.

A vďaka čomu je ešte kniha taká obľúbená? Hana Primusová to presne vystihla týmito slovami: „Zkrátka čtete-li prakticky cokoli z této skvělé knížky, máte dojem, že to bylo napsáno dnes – protože ani dnes by autor na svých slovech nemusel nic podstatného měnit. Stačí si pustit v televizi předpověď počasí a pak nalistovat příslušnou pasáž ve Třech mužích“ (Primusová, 2009, s. 327). A pokračuje konkrétnym príkladom z knižného textu: „Já si přece jen myslím, že ze všech těch pitomých, popuzujících šaškáren, jimiž jsme sužováni, jde tenhle podvod s ‚předpovídaním počasí‘ na nervy nejvíc. Vždyť předpovída přesne to, co bylo včera nebo předevčírem, a přesne opak toho, co se chystá dnes“ (tamže).

Knihu som čítala preloženú do českého jazyka, ktorý má rozmanitejšiu slovnú zásobu a vďaka tomu dodáva čítaniu šťavnatejšiu chuť. Na druhej strane sa nevyhnete niektorým doslovným prekladom, meno jedného z priateľov je v anglickom origináli George, prekladateľ sa ho rozhodol premenovať na Jiřího – čo učiňuje odhryznutie z autenticity anglických postáv.

Je skvelé, keď sa vám do rúk dostane kniha od spisovateľa, ktorý vie perfektne vykresliť príbeh. Nie každý má ale talent tak podmanivo podať aj prozaické činnosti a vykúzliť z opisu typických aj netypických ľudských vlastností, pochybností a pocitov rozveseľujúce čítanie. A Jerome Klapka Jerome zvládol bravúrne oboje spojiť v jednej knihe.


Použité zdroje:


Autor: Maja Krkošeková
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: