Umenie milovať – Publius Ovídius Naso

Umenie milovať – Publius Ovídius Naso

Umenie milovať – Publius Ovídius Naso, Slovenský spisovateľ 1970 (1. časť); 1971 (2. časť); 1972 (3. časť)

Čo tak sa nechať v láske inšpirovať rímskym básnikom zo staroveku? Prečo sa nezačítať do veršov ponúkajúcich rady mužom i ženám, ako sa navzájom milovať a jeden druhého nikdy nestratiť? A čo tak si nechať poradiť aj v oblasti ľúbostných dobrodružstiev?

Už len zo zvedavosti sa oplatí siahnuť po troch útlych knižkách Umenie milovať I., II. a III., ktoré sú troma zlomkami ľúbostného románu vo veršoch a nesú názvy Hľadanie a zvádzanie, Ako si udržať lásku a Ženské fígle. Pokým si Ovídius v prvých dvoch častiach kladie za cieľ poradiť mužom, kde majú hľadať vhodné ženy, ako si ich získať a udržať, tretia časť poskytuje ženám potrebné rady a tipy, ako sa páčiť mužom.

Knižky majúce spolu 2 328 veršov vyšli v edícii Klub milovníkov poézie prekladom Vojtecha Mihálika z latinského originálu Ovidii Ars Amatoria. O podmaňujúce a koketné ilustrácie sa zaslúžil Albín Brunovský.

Dielo Umenie milovať otvára verš: „Ak u nás, človeče, žiješ a nepoznáš umenie lásky, / pouč sa z tejto knižky, správne a odborne ľúb!“ (Ovídius, 1970, s. 11) a uzatvára verš: „Naso bol učiteľ náš“ (Ovídius, 1972, s. 109), čo vyjadruje premyslený autorov zámer poučiť neskúsených o vzťahoch a stať sa učiteľom lásky. Do pozornosti však dáva, že každý človek je indivíduum a je na ňom, ako si rady vezme k srdcu, ako ich využije a pretaví do praktického života: „Taký je základný smer: môj voz ti vyznačí cestu, / ale ty so svojím vozom k cieľu sa rozbehni sám“ (Ovídius, 1970, s. 14).

V prvej knihe autor čitateľovi prezradí, ktoré sú najlepšie miesta na stretnutie svojej lásky, pričom zvýrazňuje, že možností na stretnutie je viac ako zrniek piesku. Taktiež sa nevyhýba zoznamu mužských vlastností, ktoré na ženy pôsobia vábivo. A nejde len o schopnosť nadviazať rozhovor, byť pozorný, sebavedomý a úprimný, ale taktiež vyzdvihuje dve podstatné veci brániace správnemu zisteniu krásy ženy. Určite vás tiež zaujíma Ovídiov názor na to, ktorý deň v týždni je najlepší na flirt a prečo. Už Ovídius vedel o ženskej túžbe všetko vlastniť a nechať sa obklopovať darčekmi, a tak aj tejto ženskej úchylke venuje svoje verše.
O tom, že je láska ohňom, že muži sa za slzy nemusia hanbiť a že aj technika bozkávania je dôležitá, vás určite rád presvedčí. Venuje sa tiež mužskému výzoru a vyjadruje dokonca svoj názor na homosexualitu!

Kým v druhej knihe vystríha mužov pred vierou v klamlivé nápoje lásky a poskytuje svoj názor na neveru a žiarlivosť, v tretej sa zameriava na ženské pohlavie. Radí im, aké účesy a šaty nosiť, čo im dodáva sexepíl a ako sa majú správať v spoločnosti. Dokonca vyzdvihuje výhody a nevýhody mladších a starších žien a poskytuje sexuálne rady a spôsoby milostných hier!

Nemyslíte si už len po prečítaní tejto recenzie, že Ovídius skutočne stojí nielen za zmienku, ale aj za samotné prečítanie jeho pôsobivých veršov nemajúcich len estetické, ale aj praktické posolstvo? Ja osobne som bola knihou veľmi milo prekvapená, pretože poskytuje pravdivé a najmä aktuálne rady aj pre súčasnú dobu. S niektorými jeho názormi však nemusíte súhlasiť. Na knihe za negatívum pokladám verše opisujúce príbehy antických milencov a spomínanie viacerých historických miest a súvislostí, ktoré sú pre dnešného čitateľa nezaujímavé. Ale proti gustu žiaden dišputát.

Dielo odporúčam dospelým čitateľom hľadajúcim príjemné posedenie s knižkou v ruke, ktorá ich zároveň zasvätí do tajov umenia lásky.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: