Útek do divočiny / Film VS Kniha

Útek do divočiny/Film VS Kniha

Útek do divočiny/Film VS Kniha

Útek do divočiny (Into the Wild) v oboch podobách inšpiruje ľudí po celom svete už desiatky rokov. Rozpráva skutočný príbeh o mladom mužovi, ktorý zanevrel na spoločnosť a rozhodol sa žiť v divočine. Kniha aj film však vypovedajú úplne rozličné príbehy. Oba jedinečné.

John Krakauer napísal knihu Útek do divočiny v roku 1996. Štyri roky po tom, čo sa našlo telo Chrisa McCandlessa v divočine Aljašky. Chris pochádzal z majetnej rodiny. Vyrastal na bohatom predmestí Washingtonu. Dosahoval výborné študijné výsledky a bol znamenitým atlétom. Hneď po svojich promóciách daroval všetky svoje úspory charite. Opustil svoj majetok a zvyšnú hotovosť v peňaženke spálil. Vydal sa na dobrodružnú cestu, o ktorej rodine nič nepovedal. Vyparil sa. Prešiel kus Severnej Ameriky a ovplyvnil mnoho životov. Vrchol jeho výpravy predstavovala Aljaška. V apríli roku 1992 vstúpil do divokej chladnej krajiny. O štyri mesiace neskôr skupina lovcov losov našla jeho rozkladajúce sa telo.

„V skutočnosti nie je nič škodlivejšie pre dobrodružného ducha v človeku než istá, zabezpečená budúcnosť. Tým najzákladnejším jadrom človeka je jeho vášeň pre dobrodružstvo. Radosť zo života prichádza so stretávaním sa s novými zážitkami a skúsenosťami, a preto neexistuje väčšie potešenie, než mať pred sebou nekonečne meniaci sa horizont a každý deň zbadať nové a iné slnko. “ (s. 58)

Autor knihy bol v čase udalosti novinárom a mal za úlohu pripraviť článok o Chrisovi. Osud mladého muža v ňom však na toľko zarezonoval, že nemohol jeho príbeh nechať tak. Vo veľa veciach sa s ním stotožňoval. Začal pracovať na knihe a vydal sa na rovnakú cestu po Chrisových stopách. Navštívil rodinu a priateľov dobrodruha. Stretol sa s ľuďmi, na ktorých životoch Chris zanechal nezmazateľnú stopu. Vytvoril dôveryhodnú biografiou o mladíkovi s nespútanou dušou.

Sean Penn, režisér, producent a scenárista filmu, bol týmto príbehom uchvátený. Desať rokov sa snažil od Krakauera získať práva. V roku 2007 natočil rovnomenný film v hlavnej úlohe s Emilem Hirschom. Kritikmi uznávaná filmová verzia získala mnoho ocenení. Titulná pieseň bola nominovaná na Oscara. Eddie Vedder, autor skladby, sa podieľal na celom soundtracku filmu a vydal aj album, kde všetky tieto pesničky sú. Práve hudba speváka skupiny Pearl Jam vytvára z filmu Útek do divočiny umelecké dielo.        

Film a kniha podávajú rovnaké fakty, ale v rozdielnom tóne. Autor knihy rozprávanie dopĺňa o porovnanie Chrisovho príbehu s podobnými prípadmi. Pri tom spomína aj svoj vlastný zážitok. S mladíkom sa síce stotožňuje, ale miestami jeho správanie kritizuje. Nevidíme ho len ako pohodového a priateľského, otvára sa nám aj jeho temnejšia stránka. Chris bol sebecký, netrpezlivý a arogantný. Uzavretý do seba, plný mladíckej naivity. Miloval autorov ako Tolstoj či Thoreau. Kapitoly knihy obsahujú ich citáty a Chrisove poznámky. Krakauer tiež teoretizuje nad jeho príčinou smrti a vytvára skrytú hypotézu. Kniha si po celý čas drží žurnalistický podtón, ktorý sa strieda s autorovými úvahami.

Filmové spracovanie je viacej o Chrisovom dobrodružstve ako o ňom samom. Z jeho detstva toho nevidíme veľa. Film ostáva na povrchu Chrisovho charakteru. Vidíme ho ako jemnú dušu s veselou, priateľkou povahou, ktorá rozdáva múdrosti. Film je rozprávaný akoby z pohľadu mladého dobrodruha. V tom prípade dáva zmysel, že ho vnímame ako vrúcneho hrdinu príbehu. Chris sám seba pravdepodobne tak aj vnímal. Žije si predsa svoj sen o slobode.

Knižný a filmový Chris sú rozdielne postavy v jednej osobe. Rovnako ako je rozdielne prečítať si jeho myšlienky a vidieť vysmiateho mladého muža žijúceho svoj sen. Uvažovať, ako zomrel a vidieť, ako mu život vyprcháva z očí. Kniha aj film využívajú naplno svoje možnosti a spolu vytvárajú neopakovateľný zážitok. Či už siahnete po knihe alebo filme, v nejednom človeku sa na konci ozve volanie po divočine.


  • Použitá literatúra: Krakauer, John. Into the Wild. Pan Books. 2007.

Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: