Utrpenie mladého poeta – Jozef Urban

Utrpenie mladého poeta – Jozef Urban

Utrpenie mladého poeta – Jozef Urban, Slovenský spisovateľ 1999

Ako milovníčka príručiek o tvorivom písaní musím zdôrazniť, že táto knižka plná rád, tipov a fínt o poézii ma zaujala od prvého slova a stojí za zmienku, pretože môže pomôcť mladým básnikom písať tak, ako im „zobák narástol“ a pritom si nechať poradiť od búrliváka Jozefa Urbana, ktorý utrpenie mladého poeta prežíval na vlastnej koži.

Týchto 40 kapitoliek o básničkách je zosumarizovaním toho najdôležitejšieho, čo môže začínajúceho poeta zaujímať a čo mu môže pomôcť v rozvíjaní básnického talentu. Originálne názvy kapitol (O dvanástich hokejistoch; Aj vy ste papali palacinky?; Pivo a nepríjemné zvieratká; Čo počúva váš jazvečík?; Ako neuraziť zubnú pastu…), vtipné ukážky veršov slovenských básnikov (Čo tak si prečítať ódu na vyprázdnenú zubnú tubu od D. Heviera?), trefné poznámky (Čo myslíte, možno pokladať telefónny zoznam za voľný verš?) a zdôraznenie dôležitých básnických pojmov boldom robí dielo výnimočným pomocníkom na ceste týmto „básnickým kurzom“.

Autor sa nesnaží zodpovedať len otázky o čom a ako písať, ale prezradí vám, ako si pustiť čitateľa zo svojej spálne, teda „ísť s dušou na trh“ (Urban, 1999, s. 9), zasvätí vás do tajov rýmov, stôp, prozodických systémov i umeleckých prostriedkov, poukáže na to, čomu sa v básňach okrem gramatických rýmov, inverzie a slovám v úvodzovkách vyhýbať (Je podľa vás bláznovstvom zveršovať španielsku ústavu? Jeden Katalánec tak veru učinil!), poukáže na to, čo je to básnický „feeling“, čo Sofokles považoval v básňach za barbarstvo, vysvetlí vám, aký je rozdiel medzi básňou a textom piesne, a tiež sa povenuje typografii písma, cenzúre i literárnej kritike a upozorní na to, ako (ne)písať maily do vydavateľstiev.

Urban vo svojom básnickom sprievodcovi nevynechal nič podstatné. Myslel však aj na večne zvedavých čitateľov i recipientov lačných po detailnejších informáciách, a tak zostavil zoznam zaujímavých kníh týkajúcich sa literárnej teórie.

Dielo Utrpenie mladého poeta vám vštepí poznanie, že báseň podporuje rôznorodosť a slobodu, a že nie je dôležité, o čom je, ale ako pôsobí, čo v nás zanechá. Autor využíva pôsobivé slovné spojenia a frázy týkajúce sa básnického umenia, ktorými ma úplne dostal, napr. ako vtlačiť parfum späť do flakónu, kto dal kôstky do marhúľ alebo koho pokladať za literárneho prostitúta.

Túto knihu hodnotím vysoko pozitívne. Nenašla som v nej žiadne slabé miesta alebo strany, ktoré by zívali výpovednou prázdnotou. Treba však dať do pozornosti, že kniha je odporúčaná mladým začínajúcim básnikom, a preto veľa vysvetľuje, dokonca aj tie jednoduchšie umelecké postupy, preto sa literárne vzdelaným čitateľom môže príručka javiť ako banálna. Ale verte tomu, že aj literárne skúseným rozšíri obzory a naplní ich vedomosťami, ktoré sa budú snažiť hneď vo veršoch využiť.

Nenechajte ležať túto knižku v knižnici na poličke, ale siahnite po jej stranách, a uvidíte, že písanie básní už pre vás nikdy viac nebude utrpením.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: