V jedné osobě – John Irving

V jedné osobě – John Irving, Odeon 2013

V jedné osobě – John Irving, Odeon 2013

Otázka ľudskej sexuality sa vyskytuje v mnohých Irvingových románoch, no nikdy nebola tak v popredí ako práve v tejto knihe. Príbeh bisexuálneho Billa sledujeme od jeho detstva až po starobu, pričom postupne spoznávame všetky aspekty jeho vzťahov s mužmi i so ženami. Billy má od puberty jedinečný talent zamilovať sa do nesprávnych ľudí – do miestnej knihovníčky Frostovej, o ktorej neskôr zistí, že je transgender, či do sebavedomého spolužiaka Kittredga. Práve oni dvaja boli podstatnou súčasťou Billyho dospievania a uvedomovania si svojej sexuality.

Jedna z výnimočností tohto románu spočíva v tom, že takmer každá postava istým spôsobom prejavuje sexuálnu či genderovú odlišnosť. Nie je to len Billy, ale aj členovia jeho rodiny – jeho dedo, ktorý sa prezlieka za ženu, sesternica Gerry či stratený otec, ktorého minulosť sa odkrýva postupom deja. Patrí sem dokonca aj Kittredge, o ktorom by ste to najmenej povedali.

Zaujímavá myšlienka sa skrýva v momente, keď sa Bill zamyslí a takmer zhrozí nad tým, ako si je jeho transgenderová priateľka tak veľmi istá tým, kým je. To hovorí jasne o ešte stále sa v ňom skrývajúcej neistote, ktorá sa však skrýva v mnohých z nás – no kto si už môže byť skutočne istý tým, kým je?

Príbehu dodáva na trpkosti zobrazenie ťažkostí LGBT komunity na rozmedzí rokov. Nejde len o problémy so seba prijatím, coming-outom a vzťahmi, ale aj o násilie zo strany spoločnosti či vypuknutím epidémie AIDS v osemdesiatych rokoch minulého storočia, ktorý sa medzi homosexuálnymi mužmi rozšíril vo vysokej miere. Billy síce vyviazol živý, no musel sledovať mnohých svojich priateľov zomierať.

Aj keď ide o riešenie vážnych tém, čitateľ sa opäť stretne s grotesknými a miestami tragikomickými situáciami, takými typickými pre tohto amerického autora. Svojím osobitým štýlom sa dotkol mnohých závažných tém a predostrel nám dielo, ktoré osobne považujem za cenný prírastok do dnešnej LGBT literatúry.

Román rieši mnohé otázky. Okrem rôznych vzťahových problémov rieši aj zmierenie sa so sebou samým, s rodinou, so svetom. Zaoberá sa zmierením sa s vlastnou odlišnosťou a zároveň poukazuje na ten veľký počet odlišností nachádzajúcich sa vo svete. Samozrejme, je to jeden z ďalších typických Irvingových románov, kde sa niečo „normálne“ či „bežné“ takmer nevyskytuje. Ide o zvláštnosťami popretkávaný svet, s ktorým bojuje každá jedna individuálna osobnosť – niektorí z nás viac, niektorí menej.

V konečnom dôsledku román dodáva všetkým LGBT ľuďom nádej do budúcna, že časy sa predsa len menia, aj keď pomaly. Síce sa človek vždy môže stretnúť s ľuďmi s nepriateľským postojom voči jeho odlišnosti, no napriek tomu sa oplatí ísť ďalej a poslať takých ľudí kade ľahšie.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: