Van Goghova hvězdná noc – Michael Bird

Van Goghova hvězdná noc (Dějiny umění v příbězích pro děti) – Michael Bird, CPress 2017

Van Goghova hvězdná noc (Dějiny umění v příbězích pro děti) – Michael Bird, CPress 2017

Rozprávkových kníh pre detského čitateľa každého veku je na trhu nespočetné množstvo, avšak kníh, ktoré by deti pomocou rozprávok učili dejiny umenia veruže nie. Takú máme asi len jednu. Jej autorom je Michael Bird, ktorý knihu napísal na návrh vydavateľstva Laurence King a na česko-slovenský trh ju prinieslo vydavateľstvo CPress.

Idea tejto knižky je jasná – priniesť (nielen) deťom informácie z dejín umenia, ktoré si zapamätajú práve preto, že im budú podané zaujímavou formou. Múzeá či galérie sú síce skvelá vec, výklad skúseného sprievodcu tiež, ale upútajú prevažne dospelých (a aj to nie všetkých), a to už nehovoriac o tom, že sa diel nemôžete dotýkať, vlastne sa k nim často ani priblížiť tak blízko, akoby ste chceli a ako je pre deti, ktoré s radosťou objavujú nové veci, prirodzené.

Van Goghova hvězdná noc to vzala z iného konca – autor vytvoril krátke rozprávky, ktorých hlavnými postavami sú zväčša samotní tvorcovia daných umeleckých diel alebo ľudia z ich blízkeho okolia. Skvelé je, že postavy z jedného príbehu často prechádzajú aj do toho ďalšieho, napríklad maliari, ktorí sa vo svojej tvorbe ovplyvňovali a podobne, takže čitateľ má často pocit, že číta nielen príbehy jednotlivcov, ale vlastne konkrétneho obdobia a v podstate celého vývinu umenia – čo bolo iste aj zámerom tvorcu. Kniha je preto skvelým (hoci zjednodušeným) prierezom dejín umenia a určite ju ocenia aj dospelí. Jednoduchou formou totiž vysvetľuje aj mnohé pojmy, ako napríklad ako vzniklo pomenovanie impresionisti, takže dieťa popri čítaní nie je zmätené.

Krátke texty sa rozliehajú zvyčajne na troch stranách a často obsahujú aj životopisné prvky jednotlivých umelcov, z ktorých mnohé sú veľmi zaujímavé. Miestami som však mala pocit, že dieťa nepochopí všetko, čo si prečíta, ale, pochopiteľne, závisí to aj od jeho veku. V knihe, samozrejme, nechýbajú zobrazené umelecké diela a ilustrácie doplňujúce dianie v príbehu, ktoré sú síce jednoduché, zato však veľmi efektné a veľmi verné opisovanému obdobiu, za čo musím pochváliť ilustrátorku Kate Evansovú. Na zobrazených ľuďoch totiž presne vidieť odlišné črty, keď čítame príbeh o jaskynných ľuďoch alebo tých zo 14. či 18. storočia.

Ak ste fanúšik umenia, chcete si urobiť obraz o jeho vývine, no nechce sa vám čítať často náročné odborné knižky, siahnite po tejto publikácii a vôbec sa nedajte odradiť podtitulom Dějiny umění v příbězích pro děti. Ide o skvele napísané krátke príbehy, čítajúce sa rýchlo a ľahko, nasiaknuté množstvom informácií. Ak však máte deti, okamžite utekajte a túto knihu im kúpte. Je to hodnotný kúsok, ktorý by nemal chýbať v žiadnej knižnici, keďže je sama o sebe umeleckým dielom.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: