Varíme zdravo bez lepku, cukru a mlieka – Raman Prasad

Varíme zdravo bez lepku, cukru a mlieka – Raman Prasad, CPress 2018

Zdravé stravovanie sa stáva čoraz väčším fenoménom. Vegetariánstvo či vegánstvo je nielen o tom, čo máte na tanieri, ale aj v duši. Stáva sa však, že do vášho života zasiahne celiakia, Crohnova choroba či mnohé iné choroby a váš jedálny lístok sa bude musieť zaobísť bez sladkého veterníka či vyprážaných rezňov.

Už samotný úvod knihy vás prekvapí vysvetlením, prečo vôbec táto kniha vznikla. Dozviete sa niečo z histórie bezlepkovej, bezmliečnej a bezcukrovej diéty a jej princípe. Oceňujem tabuľku, v ktorej nájdete povolené a nepovolené potraviny z ovocia a zeleniny, mäsa a rýb, olejov, mliečnych výrobkov a obilnín, orechov, sladidiel, korenín, strukovín a nápojov aj s poznámkami, ktoré stručne a jasne objasnia, prečo môže byť istá potravina pri tejto diéte nevhodná.

Vyskúšali ste už prípravu domáceho jogurtu? Táto kniha vás ho naučí! A naučí vás omnoho viac. V štrnástich kapitolách, ako sú napríklad raňajky, plody mora, nápoje či polievky, nájdete mnoho chutných a zdravých receptov, ktoré vaše telo nezaťažia, ale naopak, pomôžu mu. Pred otvorením knihy som sa bála, že v každom recepte objavím potravinu, ktorá sa v našom malom meste nebude dať zohnať alebo príprava jedál bude komplikovaná a zdĺhavá. Omyl! Príprava receptov nie je o nič viac komplikovaná, ako keď si v nedeľu navaríte sviečkovú a potraviny sú k dispozícii skoro v každom obchode.

Na knihe ma zaujala okrem výborne vyzerajúcich fotografií jedál aj iná vec, a tou je nádej, že aj napriek celiakii či cystickej fibróze sa jedálny lístok človeka nemusí zoškrtať na minimum, práve naopak, vždy existuje mnoho variácií. Našťastie, v strave sa nemusím obmedzovať, ale aj napriek tomu som sa rozhodla, že niektoré potraviny obmedzím alebo úplne vylúčim. Táto kniha mi ponúkla inšpirácie pre zdravšiu verziu jedál, ktoré som poznala, a zároveň mi pomohla rozšíriť si svoju vlastnú „kuchárku“ o nové recepty.

V závere knihy sa nachádza veľmi praktický menný zoznam bezmliečnych receptov a klasický register, v ktorom rýchlo a prehľadne nájdete recept či konkrétnu potravinu. Už pri prvom prezeraní knihy vyhladnete a inšpirujete seba aj svojich blízkych novými, zdravými a prospešnými receptami. Dobrú chuť k čítaniu!


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: