Ve jménu Jeho Veličenstva – Mark Gatiss

Ve jménu Jeho Veličenstva – Mark Gatiss

Ve jménu Jeho Veličenstva – Mark Gatiss, XYZ 2018

Mark Gatiss vám určite nie je taký neznámy, ako sa domnievate. Okrem toho, že napísal niekoľko kníh, je v prvom rade špičkový scenárista, ktorý sa podieľal na britskom seriáli Sherlock či Doctor Who. Ak by ste si pozreli zoznam jeho scenáristických počinov, nestačili by ste sa čudovať. Na konte má okrem iného aj historickú špionážnu trilógiu, ktorej prvý diel práve vyšiel v češtine.

Keďže autor píše príbehy a scenáre väčšinou z akčnejšieho prostredia, nie je vôbec prekvapením, že sa táto knižka opäť vnára do detektívnych vôd literatúry. Hlavná postava s netypickým menom Lucifer Box pracuje pre Jeho Veličenstvo ako agent, pričom navonok pôsobí ako neškodný maliar. Nečakajte však nejaký ponurý a mysteriózny príbeh, po ktorého dočítaní nebudete môcť zaspať. Práve naopak. Mark sa rozhodol napísať detektívku úplne iným štýlom – ľahkým a zábavným. Už sám Lucifer je síce inteligentný a racionálny, no na druhej strane veľmi duchaplný, vtipný a ironický. Ak máte zmysel pre anglický humor, budete ho milovať.

Spočiatku úplne neškodný a vtipne vyrozprávaný príbeh sa začne komplikovať v okamihu, keď začnú záhadne miznúť prominentní britskí vedci. Lucifer tak musí vypátrať, aké sú medzi nimi spojitosti, čo ho nielenže prekvapí, v súvislosti s ďalšou vraždou a zároveň zmiznutím, ale takisto prinúti odcestovať do hniezda všetkého zla – do Neapolu. Práve v Taliansku sa odohráva druhá časť príbehu. Okrem napínavých zvratov a odhalení sa pripravte na vtipné scény, lásku a to všetko napísané skvostným štýlom.

Síce táto knižka vyšla v origináli pred štrnástimi rokmi, v roku 2004, je veľmi zaujímavé sledovať, akým štýlom písal niekoľko rokov pred jeho veľkým scenáristickým úspechom. Ja osobne som spočiatku mala mierne obavy, pretože som naozaj nečakala, že oproti ponurému a dramatickému Sherlockovi napísal niečo také ľahké, vtipné a zábavné. Hneď si ma získal svojím britským humorom a akurátnou dynamikou deja.

Ako niekto, kto videl všetky série Sherlocka niekoľkokrát, som si všimla niekoľko podobností medzi Holmesom a Luciferom Boxom. Obidvaja mali v niečom podobný charakter, ďalej zvláštne bytové doplnky (napr. oko či lebku), záľubu v drogách, no a, samozrejme, dávali dostatočný priestor vybúreniu sa svojej sexualite. Obidvaja detektívi sú jedineční a odlišní, no zároveň ich spája niečo silné, čím sa stávajú akoby imaginárnymi bratmi. O Markovi Gatissovi je verejne známe, že má manžela a že je homosexuál, čo sa, samozrejme, v tejto knihe prejavilo, a to dokonca ešte šokujúcejším spôsobom, ako som si domýšľala. Som však rada za netypický príbeh, možno až uletený a bláznivý, ktorý nedokážem prirovnať k ničomu, čo som doposiaľ čítala. Jediné, čo by som autorovi vytkla, bola posledná akčná scéna, ktorá sa tiahla neskutočne dlho.

Ve jménu Jeho Veličenstva je prvý diel už dopísanej trilógie, ktorej záverečná časť Black Butterfly bola v Spojenom kráľovstve publikovaná v roku 2008. Ide teda o starší autorov počin, no aj napriek tomu si myslím, že má čím zaujať. Román je napísaný vyspelým štýlom a navyše doplnený malými, niekedy aj celostranovými čiernobielymi ilustráciami. Fanúšikom tejto knihy teda neostáva nič iné, iba dúfať, že sa dočkajú prekladu aj druhej a tretej časti.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: