Večerná škola – Lee Child

Večerná škola – Lee Child, PLUS 2017

Jack Reacher nie je len hocijaký americký vojak. A nedostáva len také bežné prípady. Jeden z najtajnejších sa teraz odkrýva pred jeho očami. Je zapojený do projektu Večerná škola. O čo však ide? O bežné vyučovanie v laviciach určite nie. V „škole“ nie je sám. Na začiatku má dvoch spolužiakov. Tiež expertov vo svojom odbore. Nakoniec sa však vytvára špičkový tím, ktorý stojí pred prípadom, ktorého neúspech by znamenal zničenie sveta.

Reacher sa aj so svojím tímom ocitá v Nemecku. Prečo však americká špička vyšetrovateľov cestuje do tejto krajiny? Za všetko môže niekoľkomiliónový obchod. Nik však nevie, komu majú peniaze putovať, ani to, čo za ne druhá strana kupuje. Ide však o horibilnú sumu, ktorá nenechá nikoho potichu sedieť. Tím stojí pred ťažkou úlohou. Smrť prostitútky, výbuchy áut v garáži, ďalšia smrť človeka, ktorý mal byť vypočúvaný… to všetko komplikuje situáciu. Alebo skôr otvára dvere k doriešeniu prípadu?

Počiatočne zauzlený príbeh, ktorý sa črtá nejasný, dostáva počas niekoľkých strán čisté kontúry a svojím stupňovaním deja teší čitateľa. Čitateľ od začiatku knihy vie, kto je hľadaná osoba, avšak nevie, odkiaľ má peniaze a ani to, čo predáva. Ukazuje sa psychologický obraz vraha, zlodeja a nádejného majiteľa ranču na pozadí naháňačiek vyšetrovacieho tímu. Ich životy sa taktiež mierne predostierajú čitateľovi, avšak v oveľa menšej miere. O niektorých sa počas celej knihy nedozvedá nič. Taktiež sa nedá povedať, že by hlavná postava prechádzala určitými názorovými premenami. Aká je na začiatku knihy, taká je i na konci. Je to možno preto, lebo ide o vojaka, ktorý v spoločnosti len plní rozkazy a málokedy sa zamýšľa nad tým, prečo to robí. To uberá postave určitú ľudskosť. Z profesionálneho hľadiska je to však postava vykreslená perfektne. Nemá žiadne chyby, žiadne problémy. V profesii sa jej darí a ako aj v knihe vidieť, je veľmi náročné jej vôbec ublížiť. Čítate v podstate príbeh o niekom, kto sa málokedy zmýli a to z neho vytvára v literatúre neobľúbenú dokonalú postavu.

Na jednej strane príbeh ponúka naozaj zaujímavý pohľad na priebeh vyšetrovania. Drží čitateľa v napätí až kým nepríde k rozuzleniu vrážd a nájdeniu nielen prvotného páchateľa, ale i osôb, ktoré ešte viac prípad domotajú. Celý prípad vás dokáže nadchnúť a sami vymýšľate možné varianty, o čo by mohlo ísť. Na druhej strane sa vám nemusí páčiť to, že len Američania môžu zachrániť svet a nikto iný… Tento aspekt je v celej knihe veľmi citeľný a, popravde, aj dosť otravný. Tak ako to dokážu pretlačiť do svojich filmov, tak isto to je cítiť aj zo stránok tejto špionážnej detektívky.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: