Vegetariánka – Han Kang

Vegetariánka – Han Kang

Vegetariánka – Han Kang, Odeon 2017

Vegetariánmi sa ľudia stávajú pre rôzne dôvody od honby za lepším zdravím po pomoc životnému prostrediu. Čo najhoršie sa môže stať? Han Kang má strašidelnú odpoveď.

Kórejská autorka rozpovedala príbeh o najtemnejších zákutiach ľudskej duše ešte v roku 2012. Do povedomia sa dostala až s príchodom anglického prekladu. S ním prišla prestížna cena Man Booker v sprievode medzinárodného úspechu. Čitatelia po celom svete tak môžu vidieť kúsok zo života kórejskej rodiny.

„Dokud se moje žena nestala vegetariánkou, nikdy mně nenapadlo, že by mohla být v jakémkoliv směru výjimečná.“ (s. 7)

Jonghje je obyčajná žena. Nevytŕča z davu ani svojou výškou. Až jedného dňa sa zobudí z krvavej nočnej mory a vyhadzuje všetky zásoby mäsa. Zbláznila sa. Musela. Manžel s rodinou sa ju snažia priviesť do normálu. Jonghjin sa však pokúša o samovraždu. Následná cesta za zotavením odkryje na rodine to najhoršie.

Traja rodinní príslušníci rozprávajú Jonghjin príbeh. Jej manžel, švagor a sestra. Pre manžela je najdôležitejšia práca. Aby dobre vyzeral pred šéfom. Aby nikdy nevybočil z normy. Manželku s jej vegetariánstvom vidí ako problém. Príťaž. Švagor je umelec v kríze. Náhly nával inšpirácie je pre neho poslaním. Hoc aj na úkor vlastnej manželky a malého syna. Toto poslanie je zatienené túžbou, ktorú švagriná pre neho predstavuje. Jonghjina sestra nikdy nežila sama pre seba. Vždy bola dokonalá dcéra, manželka, matka. Ako jediná ostane so sestrou, aj keď ju všetci opustia.

„Cítila bolest, ktorá ji hrozila pozřít jako černá propast. Jako hluboká jáma, odkud stoupal nevýslovný strach i podivný klid zároveň.“ (s. 173)

Vegetariánka nie je kniha o vegetariánstve. Je o patriarchálnej spoločnosti, kde aj ten najmenší prejav vzbury ako nejedenie mäsa sa stretne s odporom až násilím. Treba pamätať na konformitu, na ktorej báze Južná Kórea funguje. Uprednostňujú skupinu pred jednotlivcom. Z ich pohľadu sa môže zdať Jonghjino rozhodnutie sebecké. Takéto premýšľanie však môže utláčať ženskú individualitu, ktorá je ďalším motívom knihy. Ak nechce žena nosiť podprsenku na verejnosti, snaží sa automaticky niečo naznačiť? Ak si dá dole tričko ako muž, je to prejav jej šialenosti? Ak s ňou má jej manžel sex proti jej vôli, nie je to znásilnenie len preto, že sú zosobášení? Možno ak by sa muž rozhodol stať sa vegetariánom, dopadlo by všetko úplne inak.

Ako niekto, kto sám neje mäso, vidíte Jonghje ako tú normálnejšiu. Pretože otázku jedla berie každý osobne. Samotné odmietnutie určitej potraviny môže niekto brať ako útok. Ak vám niekto nasilu strčí mäso do úst, je v otázke skôr jeho príčetnosť.

Bola Jonghje blázon? Nech sa čitateľ rozhodne. Román pláva v symbolike. Samotné vegetariánstvo je vlastne len metaforou. O zdravom úsudku Jonghjinej rodiny sa dá tiež pochybovať. Zaslepení, tým čo nemala na tanieri, nikto si nevšímal jej tmavé kruhy pod očami od dlhodobej nespavosti.


  • Použitá literatúra: KANG, Han. Vegetariánka. Euromedia – Odeon, Praha 2017. 200 s. ISBN 978-80-207-1755-9

Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: