Veľké príbehy starého Orientu – Jiří Tomek

Veľké príbehy starého Orientu – Jiří Tomek, CPress 2017

Každá knižka, ktorú vezme čitateľ do rúk, ho určitým spôsobom prevedie do iného času, inej krajiny alebo prostredia. Ocitá sa v uličkách ľudnatého Londýna, vo vyšetrovacej cele kriminálneho útvaru alebo neďaleko vodopádu obklopený prírodou. Takýto posun v priestore, ale i v čase je aj v prípade Veľkých príbehov starého Orientu.

Kniha vás prevedie cez staroveký Egypt, Mezopotámiu, Izrael, Perziu až nakoniec svoje putovanie ukončíte v ľudnatej Indii. Prejdete sa zachovanými príbehmi, ktoré sa prenášali najprv len ústne. Hoci ide o veľmi dávne obdobie, tieto príbehy stále žijú, stále dotvárajú dejiny a stále prinášajú estetický i náučný prvok do literatúry.

Kniha je rozdelená do piatich kapitol, v rámci každej sa vyskytujú 2 – 4 príbehy. Môže ísť o báj, mýt, epos, legendu, ale taktiež rozprávku. I keď ide o jednu veľkú oblasť – Orient –, príbehy sa na základe svojho bližšieho situovania k národu od seba odlišujú. Popri čítaní niektorého príbehu neprichádzate len k spoznaniu jeho obsahu, ale vidíte v ňom aj tradície a zvyky, ktoré daný národ dodržiaval, spoznávate históriu očami nie faktu za faktom, ale prerozprávaním krátkeho príbehu čítajúceho sa ľahko a rýchlo.

Čo od knihy môžete očakávať je, že naozaj budete mať pocit, akoby ste sa ocitli v minulosti. Nevravím, že vás každý príbeh s určitosťou zaujme. Je to však vhodná kniha, keď si chcete prečítať niečo krátke a nechcete sa zaťažovať dlhým románom. Taktiež nemusíte čítať len sebe. Viaceré vybrané príbehy sú vhodné aj pre dieťa.

Ak by ste sa o danej problematike chceli dozvedieť viac, určite vás poteší fakt, že ku každému okruhu príbehov je spravený „úvod“, v ktorom autor presne poukazuje na knihy, z ktorých čerpal, a taktiež odporúča niekoľkých iných autorov. I zoznam použitej literatúry obsahuje 41 zdrojov – tie by vám určite ďalej pomohli sa vzdelávať v tejto oblasti.

Kniha neplní len ten estetický princíp, ale naozaj sa snaží sprostredkovať aj informácie a vedomostne vplývať na svojho čitateľa. Spracovanie taktiež lahodí oku. Graficky je kniha „poskladaná“ vyslovene krásne. Každý príbeh je rozdelený na menšie celky a popri nich sa vyskytujú ilustrácie.

Myslím si, že knižka je vhodná do každej knižnice. Mne priniesla príjemné a hodnotné čítanie, a preto verím, že takýchto spokojných čitateľov si nájde veľa.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: