Veronika Savarijová: „Neustále skúmam a hľadám inšpiráciu vo všetkom, čo by mi mohlo obohatiť život.“

Veronika Savarijová

Ahoj, Veronika! Nedávno ti vyšla nová knižka nesúca zaujímavý názov Kráľovstvo smrteľníka. Čo si má čitateľ pod týmto titulom predstaviť?
Kráľovstvo smrteľníka je kniha, ktorá rozpráva fantasticky príbeh plný objavovania a napätia, ale aj neúnavného hľadania zmyslu ľudského života. Čitateľ tak prostredníctvom hlavných hrdinov zažije dobrodružstvo, no zároveň sa dostane do stretu viacerých tém a konfliktov – od odhaľovania odlišného spôsobu života, cez nachádzanie hlbokého vzťahu medzi človekom a prírodou až po prežívanie čistej lásky.

Mnohých prekvapilo, že si publikovala práve knihu s fantasy a sci-fi prvkami. Čím to podľa teba je?
Som človek, ktorý sa nikdy neuspokojí s jednou odpoveďou. Nemám rada monotónnosť a jednostrannosť, neustále skúmam a hľadám inšpiráciu vo všetkom, čo by mi mohlo obohatiť život. A to býva často chápané ako rýchla zmena názorov a nestálosť. Ja to však vnímam ako nekonečné poznanie života. Navyše verím tomu, že každý, kto sa aspoň čiastočne venuje umeleckej tvorbe, musí občas vybočiť zo zabehnutých koľají.

V diele rozvíjaš viacero tém. Čo ťa primälo k tomu, aby si práve tieto témy sústredila do jedného príbehu?
Vždy som mala jasno v tom, že hlavná hrdinka bude mať nadprirodzené schopnosti, že v magickom svete zažije dobrodružstvo a bude v ňom bojovať o vlastný život. Až neskôr som doň vložila myšlienku, či akýsi odkaz, že existuje niečo dôležitejšie ako my. Niečo, za čo sa oplatí bojovať. A teda život samotný v podobe neutíchajúcej prírody, ktorá jediná ukrýva skutočnú silu. Všetky témy, ktoré som do príbehu postupne zakomponovala, boli vlastne len výsledkom môjho vlastného osobného vývoja.

Inšpirácia na napísanie knihy Kráľovstvo smrteľníka prišla náhle alebo sa to v tebe hromadilo dlhšie?
Príbeh Jasmíny mi v hlave driemal niekoľko rokov. Najprv som sa len zoznamovala s hlavnou hrdinkou, spoznávala som jej vlastnosti, zvyky, povahu. Potom som skúmala svet, v ktorom vyrastala, a nakoniec svet, do ktorého sa nedobrovoľne dostala. Bolo to prvýkrát, čo som knihu nepísala na základe racionálnych príprav, ale na základe pocitov. Keby som tak veľmi nemilovala svet, v ktorom sa príbeh odohráva, zrejme by som o ňom nikdy nenapísala.

Bolo pre teba písanie knižky náročné?
Áno. Keďže má príbeh viacero tém a konfliktov, musela som si dať pozor na všetky detaily a zakomponovať ich tak, aby príbeh plynulo napredoval.

S akými prekážkami si sa pri písaní musela vyrovnávať?
Bolo ich veľa, no najväčším orieškom boli pre mňa rozsah knihy a zložitosť príbehu. Boli dni, keď som len škrtala a mazala, mám za sebou nespočetné množstvo revízií. Príbeh som sa snažila niekoľkokrát zjednodušiť a skrátiť, no aj tak sa mi to úplne nepodarilo (úsmev). Konečnú verziu však pokladám za svoj vrchol. O to viac sa teším, ako sa na knihu budem pozerať o pár rokov. Človek sa stále učí…

Komu by si knižku odporučila?
Najviac by som knihu odporučila dospelým, ktorí majú radi fantasy a dobrodružné príbehy, no zároveň chcú nájsť v knihe hlbší zmysel.

S akými reakciami na novinku si sa doposiaľ stretla?
S pozitívnymi aj negatívnymi (úsmev). Najviac chvály počúvam za nápad, zmysel pre detaily, fantáziu a hlavnú myšlienku. Na druhej strane mi je veľmi vyčítaný už spomínaný rozsah knihy.

Prezraď nám, čomu sa venuješ, keď nepíšeš.
Okrem starostlivosti o syna mám momentálne život vyplnený dvomi veľkými témami – alternatívnou medicínou a tvorbou. Zaujímam sa a skúmam všetky odvetvia prírodnej liečby, a keď sa mi nejaká osvedčí, napíšem o nej článok. Taktiež pôsobím ako praktik Bachovej kvetovej terapie. Čo sa týka tvorby, tú pokladám za jeden z najväčších zmyslov svojho života – píšem príbehy, milujem olejomaľbu a vytváram písané mandaly, ktoré učím tvoriť aj druhých.

Pracuješ už na novej knihe alebo si dávaš pauzu?
V hlave mám tri nápady na napísanie beletrie, ale veľmi rada by som najprv splnila želanie mnohých priaznivcov písaných mandál a napísala o nich aspoň malú príručku. Zatiaľ je však na prvom mieste môj syn, ktorý je ešte bábätko a vyžaduje moju maximálnu pozornosť.

Viac si o autorke môžete prečítať na jej webe: www.veronikasavarijova.com.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: FB Veronika Savarijová
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: