Vezmi si ma – John Updike

Vezmi si ma – John Updike

Vezmi si ma – John Updike, Slovenský spisovateľ 1987

Originálny a živý autorský rukopis Johna Updika spočívajúci v tematickej nápaditosti, myšlienkovej hĺbke a v obrovskej dávke umeleckého prevedenia pretvára jeho texty na nádherné obrazy. Ak túžite po prečítaní diela nielen perfektne napísaného, ale aj zameraného na zaujímavú a vždy aktuálnu tému, siahnite po knihe Vezmi si ma pútajúcu už svojím názvom. Veď ktorá žena by nechcela aspoň raz za život počuť tieto dve čarovné slová?

Kniha Vezmi si ma je spojením všetkého, čo od romance očakávate – ide o spleť lásky manželskej, mileneckej, priateľskej i rodičovskej, o pavučinu prepletených vzťahov, o zmes všetkých druhov emócií i o labyrint hľadania správneho východiska zo zložitých životných situácií.

John Updike svoje praktické skúsenosti zo štúdia výtvarného umenia pretavil do svojej literárnej tvorby tak úžasne a presvedčivo, že aj (ne)milovníkov opisu presvedčí o tom, že majú svoje čaro a nezameniteľné postavenie. To, čo autor dokáže so syntézou farieb, odtieňov a detailu, je obdivuhodné.

Bola som veľmi milo prekvapená, keď ma román z roku 1976, opisujúci vzťahový „štvorlístok“, zaujal svojím spracovaním bez toho, aby ma nejaké pasáže odrádzali od čítania. Príbeh, ktorý nemá šancu stratiť na aktuálnosti, prináša pohľad na život dvoch mladých rodín – Ruth vydanej za Jerryho a Sally vydanej za Richarda. Dej je jednoduchý, ale zato myšlienkovo bohatý, vykresľujúci ponor do ľudskej psychiky.

Dve mladé rodiny v priateľskom spojení spája mnoho tajností, ktoré navzájom ostatní členovia „štvorlístka“ nevedia. Čitateľ sa postupne dozvedá o ich vzťahových peripetiách – manželských problémoch a mileneckých aférach, pričom je každá postava charakterovo odlišná a jedinečná. Autor sa zameral na zobrazenie manželskej krízy, hľadanie jej pôvodu a nájdenie správneho východiska, pričom dáva do popredia dodržiavanie základných etických zásad. To, či sa napokon postavy rozhodnú uniknúť do búrlivého objatia milencov, alebo sa vrátia do pokojných, ustálených vôd manželstva vyhradzujúceho si zodpovednosť za budúcnosť detí, sa dozviete až čítaním. Prezradiť vám ale môžem, že sa môžete tešiť na vydarený romantický príbeh o nevere, ale napriek tomu o neutíchajúcej láske.

Čo pokladám za unikátne je autorova práca s kontrastmi a obrazmi. Raj v diele predstavuje pláž a, naopak, peklo predstavuje letisko, na ktorom sa milenci lúčia po dlhých hodinách strávených vo vyhrievanej posteli.

Na knihe nenachádzam tmavé momenty, možno je takým momentom samotná téma a jej spracovanie. Možno niekomu bude prekážať až príliš jednoduchý dej bez výrazných zmien v deji, pričom je, samozrejme, jasné, že samotná nevera je obrovským tlakovým hrncom, pod pokrievkou ktorého to všetko vrie a môže kedykoľvek vybuchnúť.

Knihu odporúčam všetkým, však každý z nás sa s láskou stretol, možno zatiaľ len v tej nevinnej, najzamilovanejšej fáze, a možno aj vo fáze, ktorú opisuje daná kniha. Možno sa stane pre vás „receptom“, ako sa vyrovnať s podobnou situáciou, ako ju prežívať a riešiť. A možno bude kniha pre vás len milým spestrením slnečných dní.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: