Vianočné dni – Jeanette Wintersonová

Vianočné dni – Jeanette Wintersonová, Fragment 2017

12 príbehov a 12 dobrôt na 12 dní – to je podtitul tejto krásnej vianočnej knihy. Jej autorka, veľmi oceňovaná anglická spisovateľka, v nej prepojila vlastné príbehy a skúsenosti s tými vymyslenými a doplnila ich receptami na zaujímavé jedlá. Spočiatku som nevedela, ako táto kombinácia na mňa zapôsobí, no vzhľadom na skvelé spracovanie musím povedať, že kniha má veľmi dobrý a zaujímavý koncept.

Poviedky od Wintersonovej sa od seba líšia, no spája ich jeden spoločný prvok – Vianoce. Ak patríte k milovníkom vianočných sviatkov, táto kniha vám ich určite spríjemní. Deň po dni si môžete dávkovať pár strán poviedky, a pomaly sa tak nechať opantať vianočnou a najmä kúzelnou atmosférou. Poviedky totiž obsahujú fantazijné či čarovné prvky. Väčšina z nich má taktiež morálny ráz, nejde však o explicitné poúčanie, práve naopak, z textu na vás vplýva úplne nenútene, ale je v ňom prítomný. Najčastejšie autorka kritizuje, že sa z Vianoc stal veľmi komerčný sviatok, pričom „oslavuje najskromnejšie narodenie zo všetkých“. Tieto slová vás donútia zamyslieť sa, aký chaos všade (najmä v obchodoch) prevláda pred Vianocami a začnete uvažovať, ako by ste Vianoce prežívali napríklad pred sto rokmi.

Oceňujem, ako Wintersonová dokázala prepojiť zaujímavý príbeh, fantazijnosť a morálku tak, že si poviedky ihneď obľúbite, pretože v ich popredí sú predovšetkým emócie. Pri jednej sa roztápate od dojatia, pri ďalšej sa bojíte a hryziete si nechty nedočkavosťou, ako sa príbeh skončí, pri ďalšej vaše srdce plesá od šťastia, že dobro opäť raz zvíťazilo nad zlom. Akoby to však nestačilo, autorka sa vo svojich textoch venuje aj histórii Vianoc či napr. kalendára. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií, ktoré ste o vianočných sviatkoch určite nevedeli.

Na knihe sa píše, že je vhodná pre čitateľov od 9 rokov, čím si ja nie som úplne istá. Obávam sa, že mnohé z textu by detskí čitatelia nemuseli pochopiť, prípadne by ich to zmiatlo. Ale ak niektoré poviedky deťom prečítate osve, určite sa im zapáčia. V mnohých textoch sa odráža autorkina sexuálna orientácia, proti čomu nič nemám, pochopiteľne, len sa mi občas zdalo, že to až príliš vystupuje do popredia, čo by niektorým čitateľom mohlo prekážať.

Za zmienku stoja taktiež krásne ilustrácie ukrývajúce sa vnútri knihy. Sú ladené zimne a vianočne, čím oživujú text a krásne dopĺňajú váš pocit pri čítaní. Táto knižka sa rozhodne radí medzi moje obľúbené s vianočnou tematikou a myslím si, že by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Dokonca ma zaujala natoľko, že určite siahnem aj po iných, nevianočných knihách Jeanette Wintersonovej.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: