Vianočné mystérium – Jostein Gaarder

Vianočné mystérium – Jostein Gaarder, Artforum 2017

Čas Vianoc sa nám pomaly blíži. Dni sa skracujú, listy takmer opadali a na horách sa nám už trblieta sneh. A aby sme si toto zimné obdobie užili ešte viac, pripravilo vydavateľstvo Artforum dotlač nádhernej knihy Vianočné mystérium. Keď sa v októbri objavila informácia o možnosti predpredaja, mnohým zažiarili oči a rýchlo objednávali. Ani ja som neodolala, odvšadiaľ bolo počuť len samé chvály, a to bolo radosti, keď som ju konečne držala v rukách! Ešte sme stihli inšpirovať vo dverách Artfora jednu pani ku kúpe – so slovami „to je krásna kniha“ sa okamžite rozhodla taktiež si jednu zadovážiť. Ani vy by ste nemali dlho čakať, advent už je za dverami.

Vianočné mystérium od Josteina Gaardera je rozprávkový adventný kalendár. Namiesto otvárania okienok s čokoládou si každý deň od 1. do 24. decembra môžete rovnako ako chlapec Joachim so svojimi rodičmi otvoriť jednu kapitolu z príbehu o nórskom dievčatku Elisabet, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí v nákupnom dome.

„Dievčatko Elisabet sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku ,nulaʻ, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka. Ako ubúdajú storočia, pútnikov pribúda a sú medzi nimi nielen pastieri a postavy z dejín vianočného príbehu, ale aj ovce a anjeli. Elisabet so sprievodom sa však nepohybuje iba v čase, putuje zároveň v priestore – z Nórska na juh a spoznáva nové krajiny a útržky z ich histórie. Akoby tých zvláštnych správ nebolo málo, Joachim sa dozvie, že pred mnohými rokmi sa pred Vianocami v obchodnom dome v ich meste skutočne stratilo dievčatko Elisabet.“ (Artforum)

Ilustrácie Vladimíra Krála v spojení s textom obľúbeného autora detských kníh vytvárajú nádherné dielo. Už samotná obálka prezrádza, že to nie je len obyčajná kniha. Graficky je naozaj veľmi dobre prepracovaná. Vhodne zvolené fonty, farebnosť textu ladí s ilustráciami rovnako ako záložka žltozlatej farby s obalom, každá drobnosť v knihe je dotiahnutá do konca. O zostavenie knihy do takejto podoby sa postarali pre čitateľov kníh z produkcie Artfora už dobre známi Janka a Palo Bálik.

Ak si chcete čas adventný spríjemniť, určite siahnite práve po tejto knihe. Dlho bola vypredaná a teraz máte opäť možnosť zalistovať si v jednej z najkrajších kníh, aké u nás máme.


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: