Vitajte v raji – Jennie Dielemans

Vitajte v raji – Jennie Dielemans, Absynt 2016

Nezvyknem čítať reportáže. Vlastne som nikdy nijakú neprečítala. Som však toho názoru, že stále treba skúšať niečo nové, o literatúre a umení nehovoriac. Zaumienila som si, že prvú reportáž, ktorú si prečítam, si zvolím podľa témy, ktorá ma úprimne zaujíma. A cestovanie je, páni a dámy, jednou z mojich najobľúbenejších činností. Milujem cestovať, či už autom alebo lietadlom, spoznávať nové destinácie, kultúry, ľudí, jazyky. Podľa mňa to patrí k najkrajším činnostiam na svete, aj keď je pravda, že nie každý rád opustí bezpečnosť domova. Po knihe som siahla s nádejou, že sa niečo šokujúce dozviem alebo som možno bola iba úprimne zvedavá, či sa vo mne po jej prečítaní niečo zmení.

Jennie Dielemans, švédska reportérka a novinárka, sa rozhodla stiahnuť hodvábnu prikrývku z dovolenkových letáčikov vytlačených na lesklom papieri a poodhaliť tak realitu, ktorú my bohatí Európania nevidíme. Autorka sa zamerala na najznámejšie dovolenkové destinácie, ktoré vám dozaista niečo hovoria – Kanárske ostrovy v Španielsku, Yucatán v Mexiku, Khao Lak v Thajsku, Punta Cana – Bávaro v Dominikánskej republike atď. Ak by ste o nich náhodou nepočuli, predstavte si biely piesok, palmy, tyrkysové more a komplex luxusných hotelov.

Každá reportáž má na niečo poukázať, niečo skritizovať a o mnohom poučiť. Myslím si, že dnes nie je veľkým tajomstvom fakt, že vo veľkých hoteloch nachádzajúcich sa v krajinách, ktoré žijú prevažne z cestovného ruchu, pracujú chudobní ľudia za smiešny „plat“. Stále to však nejako ignorujeme, snažíme sa to potlačiť do úzadia. Veď predsa tí všetci čašníci sa na nás pri raňajkách usmievajú, ku káve nám dajú aj malý koláčik a keď sú oblečení v rovnošate, ani by ste nepovedali, že ich deti nemajú čo jesť.

Najviac vo mne z knihy zarezonovalo to, že ľudská ľahostajnosť nemá limity. Pri čítaní autorkiných poznámok z jej ciest sa mi Európania až hnusili. My to možno nevidíme, ale v porovnaní so zvyškom sveta sme ľahostajní boháči, ktorí myslia len na svoj blahobyt, dovolenku a malicherné problémy. Pričom ľudia v Ázii musia predávať svoje telo, aby ako-tak prežili, iní sa zas musia za to málo, čo zarobia, tak opiť a opäť všetko minúť, aby dokázali znášať svoj život. Miesta kvôli masovému prílivu turistov síce zarábajú, ale strácajú svoje čaro. Miestni obyvatelia ani nemajú právo niečo povedať, musia byť radi, že sú radi. Nechcem vám kaziť ilúzie, ale dovolenky strávené v rezortoch alebo vyslovene turistických prírodných rezerváciách stoja na podklade z nespravodlivosti, chudoby a špiny.

Treba si vždy pamätať, že reportáž nie je umelecká beletria, niekedy sa nečíta ľahko. Aj mne samej trvalo, kým som si zvykla na všetky tie fakty a strohé vety. Čo však autorke vyčítam najviac je asi to, že do svojej knihy nezakomponovala dostatočné množstvo kvalitných opisov. Pretože keď predsa píše o miestach a krajinách, krásnych miestach a krajinách, bolo by vhodné, keby ich dokázala pomocou peknej prešmyčky slov namaľovať pred očami čitateľa. Aby to naňho ešte viac doľahlo a nebol nútený vyhľadať si každé spomenuté miesto na internete. Okrem toho som sa sem-tam strácala v texte. Napríklad som nevedela, o čom rozpráva alebo čím je dané miesto preslávené (aspoň v pár vetách mohla čitateľa o banálnych veciach informovať, aby bol v obraze). Možno práve preto mi prvá polovica knihy pripadala nudnejšia a nezaujímavejšia. Vzhľadom na množstvo textu som predpokladala, že sa dozviem niečo nové, ale mala som pocit, akoby autorka hovorila stále o tom istom. Druhá časť, špeciálne tá, kde sa píše o Thajsku, mi však padla ako uliata a vo mne sa rozochvel pocit, že konečne sa blíži to, čo som očakávala. V konečnom dôsledku vyhlasujem, že túto reportáž sa oplatí prečítať, ale aj napriek tomu mám pocit, že mi tam chýbalo viacej šokujúcejších informácií, ktoré by ma zdvihli zo stoličky.

Vitajte v raji je reportáž, ktorá stojí za to, ale nie je určená každému. Treba na ňu ísť pomaly a so záujmom v srdci. Ukáže vám, ako vnímate dovolenkové destinácie cez cestovku vy a ako ju vnímajú miestni obyvatelia. Ako turistický priemysel devastuje prírodu, zvieratá, miestne zvyky a atmosféru miest, ktoré nám naša milovaná planéta Zem ponúka. Takisto upozorňuje na diametrálne odlišné životy obyčajného človeka napríklad v Thajsku, teda Ázii, a Európe. Som si istá, že po prečítaní tejto knižky a prelistovaní prílohy s výstižnými fotografiami sa niekde v kútiku zamyslíte nad svojím životom a taktiež nad výberom vašej budúcoročnej dovolenky.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: