Vlak sirôt – Pam Jenoff

Vlak sirôt – Pam Jenoff

Vlak sirôt – Pam Jenoff, Lindeni 2018

Americkú spisovateľku Pam Jenoff som do prečítania jej najnovšej knihy príliš neregistrovala. Teraz, keď už mám Vlak sirôt prečítaný, si Jenoff naozaj získala moje sympatie. Prečo? Napísala totiž veľmi pekný príbeh, ktorý sa dosť odlišuje od súčasných kníh s tematikou holokaustu. Príbeh, v ktorom nie sú židia zobrazovaní len ako trpitelia, ale aj ako ľudia bojujúci a nevzdávajúci sa.

Vlak sirôt nie je skutočným príbehom. Autorka vraj kdesi v archívoch našla príbeh o nemeckom vojakovi, ktorý sa so svojou židovskou manželkou ukrýval počas vojny v cirkuse. Tento príbeh ju zaujal a inšpiroval natoľko, že sa pustila do písania podobného príbehu. Hoci vo svojom románe manželskú dvojicu vymenila za dvojicu žien spojenú putom priateľstva, prostredie cirkusu zostalo zachované. Musím oceniť, že autorka nezvolila pôvodný príbeh z archívu, ale že vymyslela niečo skutočné, vlastné, niečo, nad čím musela rozmýšľať a vytvárať to kúsok po kúsku zo svojej vlastnej fantázie. Vytvorila to naozaj výborne a zaujímavo, pri čítaní som stránky obracala s nedočkavosťou. A prečo? Jenoff vymyslela vskutku zaujímavé postavy, postavy z mäsa a kostí, s dobrými aj zlými stránkami. Tieto postavy potom zasadila do nevšedného prostredia cirkusovej manéže, ktoré hodnoverne opísala. Žiadne klišé, žiadne dramatické gestá, žiadne násilné emócie. Práve preto je príbeh uveriteľný, aj keď je vymyslený.

Román je rámcovaný kapitolami, v ktorých sa strieda perspektíva rozprávania príbehu. Raz je príbeh rozprávaný očami Astrid, raz očami Nou, čím sa na udalosti vždy pozeráme iným spôsobom. Viac tak dokážeme pochopiť obe postavy, ich motiváciu konania a emócie, ktoré nimi lomcujú. Tento dobrý autorkin nápad zabezpečil, že dej plynie rýchlo, nezdá sa vám monotónny ani fádny, a že stránky knihy obraciate s prekvapivou ľahkosťou.

Ak rozmýšľate, či si knihu prečítať alebo nie, ja vám radím, aby ste po nej určite siahli. Prostredie cirkusu vás jednoducho uchváti a nečakaný koniec vás zaručene prinúti zastaviť sa a porozmýšľať nad silou lásky a nádeje.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: