Vojna a mier – Lev Nikolajevič Tolstoj

Vojna a mier – Lev Nikolajevič Tolstoj, Melantrichova slovenská knižnica 1930

Jedno z najvýznamnejších diel ruskej literatúry a zároveň pevná súčasť svetovej klasiky Vojna a mier je takým komplexným dielom, že sa dá len ťažko popísať. Príbeh rozdelený do štyroch kníh opisuje obdobie slávnej napoleonskej éry a invázie Francúzov do Ruska.

Autor sa na dané obdobie pozerá z viacerých uhlov. Jedným z nich je ten, pri ktorom detailne popisuje postupy armády, konanie jednotlivých generálov i samotného Napoleona. Okrem strategických aspektov bojov však nezabúda ani na popis vojny ako krutého pekla plného ľudského utrpenia, zbytočných strát a preliatej krvi.

Na pozadí vojny sledujeme príbeh niekoľkých postáv z vysokej spoločnosti vtedajšieho cárskeho Ruska. Sledujeme ich životy pred vojnou i náhlu zmenu, ktorá prichádza počas nej – nehľadiac na to, či ide o vojakov, ich rodiny, cára alebo akéhokoľvek obyvateľa Moskvy, vojna má vplyv na každého.

V ústredí príbehu stojí rodina Rostovovcov. Tí majú niekoľko detí – najstaršiu Vieru, večne tancujúcu a šťastím prekypujúcu Natašu, vojaka Nikolaja a najmladšieho Péťu, tiež budúceho vojaka.

Ďalšou významnou postavou je Pierre Bezuchov, ktorý nečakane získal dedičstvo po svojom otcovi a náhle sa ocitol v stredobode najvyššej ruskej spoločnosti. Jeho hľadanie zmyslu života i odpovedí na nezodpovedateľné otázky sprevádza čitateľa počas celého príbehu. Pierre nedokázal nájsť šťastie v pití a zábavách, ani pri večne nevernej žene Helene, ktorá bola stelesnením pravej kurtizány. Hľadal ho medzi slobodomurármi, vo viere i dobročinnosti, na vojnovom poli, no nenašiel ho. Až keď sa dostal do zajatia a jeho životné podmienky sa každým dňom zhoršovali, uvedomil si, že čím je človeku horšie, tým ľahšie sa mu žije. Až vtedy objavil skutočné šťastie – a práve tento moment patrí medzi najzásadnejšie momenty celého diela.

Andrej Bolkonský, jedna z najtragickejších postáv románu, na čitateľovi zanechá najhlbšiu stopu. Podobne ako Pierre, i Andrej bol v živote stratený. Vo svojom manželstve nebol šťastný, a keď sa mu narodil syn, manželka pri pôrode zahynula. Pokúšal sa nájsť šťastie v armáde, kde bol schopným vojakom, a počas chvíľ, keď bol na pokraji života, si hádam uvedomil zmysel toho všetkého. No skutočné šťastie našiel až pri Nataši Rostovovej. Ich láska je jednou z najvýznamnejších udalostí v deji. Keď sa Nataša nechá opantať Anatolom, bratom i údajným milencom už spomínanej Heleny, ktorý je jednou z najproblémovejších postáv románu, všetkému je razom koniec.

Medzi najzaujímavejšie úseky románu patrí aj moment, keď ťažko ranený Andrej leží hneď vedľa Anatola, ktorého si všimne až po chvíli. Anatolovi práve amputujú nohu – počas tohto momentu je všetka nenávisť a krivda medzi nimi zabudnutá, vtedy spoločne prežívajú bolesť, ktorá má rovnakú príčinu.

Nataša sa s Andrejom nakoniec stihne uzmieriť i obnoviť spoločnú lásku na smrteľnej posteli, kde sa oňho stará, keď sa k nej náhodou dostane ako jeden zo zranených vojakov. Jeho smrť zanechá v každom otázku, aké šťastie ho mohlo čakať, keby nebolo vojny.

Ďalšími postavami, ktoré stoja za zmienku, sú Andrejova sestra Mária a ich otec. Mária je utiahnutá, veľmi pobožná žena, žijúca so svojím otcom, ktorý ju neustále tyranizuje. Nech robí, čo chce, nedokáže ho uspokojiť, a on má neustálu potrebu ponižovať ju. Aj napriek tomu, že je jej otec očividne nejakým spôsobom psychicky chorý, ide o veľmi toxický vzťah, ktorý pretrváva až do jeho smrti. Mária, rovnako ako ostatné postavy, sa pokúša hľadať šťastie, a ako jedna z mála ho nakoniec i nájde.

Vojna a mier je veľmi dlhým dielom, v ktorom je mnoho rôznych postáv, z ktorých väčšina je výrazná nejakými osobnostnými črtami. To je jednou z hlavných kvalít diela – tie vycibrené charaktery, z ktorých každý je niečím zvláštny, špecifický. Autor dokázal priniesť naozaj výnimočné postavy, pričom pri mnohých sme svedkami ďalšieho vývoja a zmeny, čo nás k daným postavám ešte viac pripútava.

Sledujeme vzťahy v spoločnosti, kde sa riešia sobáše, láska i peniaze, no neskôr, s príchodom vojny, prichádza mnoho ďalších starostí. Je očividné, ako sa autor snaží poukázať na zbytočnosť vojnových konfliktov a na to, aké straty so sebou prinášajú – nielen na životoch, ale i na samotnom kraji.

Je zaujímavé sledovať kontrast medzi opisom života vtedajšej aristokracie v Rusku a opisom udalostí na bojisku. Na jednej strane krásne vyzdobený salón v Moskve či Sankt Peterburgu plný významných ľudí, zábavných anekdot a monológov. Na strane druhej front plný vojakov, niektorí z nich mŕtvi, niektorí ranení, všade plno revu a hluku, organizovaný chaos.

Na konci sa nám predstavia postavy, ktoré vojnu prežili. Vidíme, ako vyzerá ich život po vojne, ktorá na každého jedného z nich mala mocný vplyv – niekoľkých z nich dokonca spojila. Ide o šťastný, no zároveň akýsi melancholický pohľad na jeden z výsledkov zbytočnej vojny.

Po prečítaní tohto diela zistíte, aký hlboký dojem vo vás zanechalo. Nejde o nudný a zbytočne zdĺhavý román, ale o naozaj kvalitné dielo, nesúce si so sebou mnoho silných momentov i myšlienok. Všetky postavy vo vás zostanú zakorenené, pretože počas čítania ste rástli spolu s nimi, prežívali ste ich krízy i momenty šťastia. Vojna a mier, to nie je len pohľad na následky vojny, to je niečo omnoho viac. Na vojnu sa totiž pozerá azda z každého uhla a v čitateľovi zanechá pocit, že si tou vojnou sám prešiel, že sám bol aspoň na pár dní súčasťou cárskeho Ruska.

Ak si chcete tento pocit ešte o niečo predĺžiť či zintenzívniť, vrelo odporúčame pozrieť si šesťdielny seriál War and Peace od BBC, ktorý bol natočený minulý rok. Seriál sa od knihy odlišuje úplným minimom, obsahuje skvelý soundtrack, výborné herecké obsadenie a jeho tvorcom sa podarilo vskutku obdivuhodne zachytiť atmosféru tohto veľdiela.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: