Vojna svetov – H. G. Wells

Vojna svetov – H. G. Wells

Vojna svetov – H. G. Wells, Obzor 1973

Je len ťažko uveriteľné (aspoň pre mňa), že tento sci-fi román uzrel svetlo sveta už v roku 1897. Ide pritom o jedno z prvých diel, ktoré sa venuje invázii mimozemšťanov na našu planétu.

Napriek tomu, že nie som veľkým fanúšikom tohto žánru, musím povedať, že prečítanie tejto knihy neľutujem. Predsa len ide o jeden zo základných pilierov tohto žánru, ktorý už vo svojej dobe dokázal vykresliť dané udalosti veľmi pútavo a živo, čo je dosť obdivuhodné. Vyvracia to všeobecnú mienku, že mimozemšťania sú len výplodom dnešnej modernej doby.

Príbeh sa sústredí na osud muža, ktorý sa odrazu ocitne uprostred mimozemskej invázie a snaží sa stoj čo stoj uchrániť si svoj život. Popritom si veľmi jasne uvedomuje, aké strašné následky môže mať ľudská nevedomosť.

Fascinujúce sú najmä popisy neznámych tvorov – autor sa dôkladne pohral s predstavivosťou čitateľa a predstavil prototyp prvých knižných mimozemšťanov – veľkých zhruba ako medveď, s veľkými čiernymi očami, ústami v tvare písmena V a s dvoma chápadlami. Ich lode vzhľadovo prirovnal k cylindrom.

Pre dnešného čitateľa, ktorý sa pohybuje v tomto žánri, by zrejme tento román nebol až taký zaujímavý. Predsa len sú dnešní ľudia zvyknutí na všeličo, no predstavte si ľudí žijúcich v dobe vydania – pre tých to muselo byť čosi neuveriteľné, nové a dych berúce.

Svedčia o tom najmä neskoršie neslávne udalosti spojené s týmto románom, na ktoré sa dodnes nezabudlo a boli napríklad spomenuté aj v jednom Halloweenskom špeciáli Simpsonovcov.

30. októbra 1938 mala premiéru rozhlasová adaptácia tohto diela, ktorú režíroval a zároveň aj nahovoril Orson Welles. Údajne to malo vyvolať obrovskú paniku u poslucháčov, pretože si mysleli, že sa to všetko deje naozaj a nevedeli, že ide len o fiktívny príbeh. Neskôr sa však zistilo, že oná panika nebola taká rozsiahla, ako sa ľudia pôvodne domnievali, pretože daný rozhlasový program nemal vysokú počúvanosť. Aj napriek tomu však ide o udalosť, ktorá sa istým spôsobom zapísala do dejín.

Okrem toho natočil režisér Steven Spielberg v roku 2005 rovnomenný film, ktorý bol inšpirovaný týmto dielom. Dej je síce zasadený do dnešnej doby, no napriek tomu prebral mnohé detaily zo svojej knižnej predlohy.

Nie som žiadny expert na tento žáner, no dielo sa mi páčilo. Ide o významnú kapitolu v dejinách literatúry, ktorá položila základy pre príchod úplne nového, dovtedy nepoznaného žánru.

Invázia mimozemšťanov je tu vykreslená ako niečo, na čo náš svet nie je ani zďaleka pripravený – popisuje teror, strach pred neznámym, neschopnosť brániť sa… Zrazu ľudia zistili, že o niektorých veciach vlastne nevedia vôbec nič a neexistuje spôsob, akým sa pred nimi ubrániť s tým minimom vedomostí, ktoré majú.

Všetko toto sa odzrkadľuje aj v závere tohto románu. Svet sa proti nim akousi zázračnou zhodou okolností dokázal ubrániť – no na ako dlho? Teraz už vedia, čo im na našej Zemi môže ublížiť, a preto keď sa vrátia, budú už vedieť, ako sa brániť. Čo potom? Získajú dovtedy ľudia potrebné vedomosti, aby išlo o vyrovnaný súboj? Alebo nás čaká istá záhuba?


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Obzor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: