Vražda Rogera Ackroyda – Agatha Christie

Vražda Rogera Ackroyda – Agatha Christie

Vražda Rogera Ackroyda – Agatha Christie (najnovšie slovenské vydanie: Slovenský spisovateľ 2018)

Agatha Christie napísala šesťdesiatšesť detektívok. Hercule Poirot je v tridsiatich troch z nich. Ktorý prípad belgického detektíva máte najradšej? Pred piatimi rokmi bola Vražda Rogera Ackroyda vyhlásená za najlepšiu detektívku všetkých čias.

Crime Writers’ Association je asociácia autorov detektívok. Ich hlasovanie zvolilo záhadu z fiktívneho mestečka King’s Abbot za najlepší príklad svojho žánru. Román vznikol v roku 1926, v zlatej dobe anglických detektívok.

Publikácia románu je ohraničená pre autorku dvomi zásadnými udalosťami. Dva mesiace pred vydaním knihy jej zomrela mama. Dva mesiace po vydaní jej manžel oznámil rozvod. V decembri rovnakého roku Agatha záhadne zmizla. Našli ju po jedenástich dňoch v hoteli v Harrogate, viac ako tristo kilometrov od domáceho Berkshiru. Na nič sa nepamätala. Mnohí špekulovali, že sa pokúsila o samovraždu. Jej kariéra bola síce na vrchole, ale súkromný život sa jej rozpadal. Dodnes sa nevie, čo sa presne stalo. Záhada ako vystrihnutá z jej vlastnej knihy…

„Našťastie, vhodne zvolené slová pomáhajú maskovať ohavnosť holých faktov.“ (s. 169, preložila L. S.)

Mestečkom King’s Abbot otrasie samovražda postaršej vdovy pani Ferrarsovej. Bolo verejným tajomstvom, že si mala vziať Rogera Ackroyda po roku od smrti jej manžela. Roger Ackroyd je úspešný biznismen v stredných rokoch a dobrý priateľ doktora Shepharda. Miestneho lekára pozve do svojho panstva, kde mu prezradí tajomstvo svojej zosnulej nastávajúcej. Niekto z mestečka o ňom vedel tiež, vydieral ju a dohnal ju až k samovražde. Pri stretnutí s doktorom boháčovi príde list od pani Ferrarsovej, v ktorom prezrádza meno vydierača. Ackroyd sa však rozhodne prečítať si list osamote. Po príchode domov má doktor Shephard telefonát. Rogera Ackroyda niekto zavraždil.

Rozprávačom Vraždy Rogera Ackroyda je doktor Shephard. Nahradzuje Poirotovho priateľa Hastingsa a je z neho celkom podarený asistent. Hercule Poirot alebo Porot, ako ho nevedomí miestni volajú, si prišiel do mestečka užívať dôchodok. Napriek tomu mu nič neujde. Celý príbeh sa nesie v záveji „každá akcia má reakciu“. Aj ten najmenší detail má svoj dôvod. Agatha Christie je génius. Ani netušíte o miere jej geniality, pokiaľ ste nedočítali túto knihu do konca.

„Úplne nedôležité. A preto je to tak zaujímavé.“ (s. 87, preložila L. S.)

Všetky dôkazy ukazujú na jasného podozrivého. Môžete sa snažiť hádať. Môžete si myslieť, že sa nenecháte oklamať. Poirotov záverečný monológ vám vyrazí dych. Onemiete. Všetko do seba zapadá, celý čas vám to sedí pred očami, a predsa… Genialita Agathy Christie nespočíva len v premyslenom príbehu a dokonalých zvratoch. Jej štýl je jednoduchý na pohľad. Jej postavy sú skutoční ľudia. Každý klame. Každý má tajomstvo. O to bolestivejšie je konečné odhalenie. Bolestivé ako zrada priateľa.

„Pravda, akokoľvek škaredá je vždy zaujímavá – krásna pre toho, kto ju hľadá.“ (s. 152, preložila L. S.)

Darmo by som vám toho opisovala viac, ešte by sa mohlo stať to najhoršie – takýto článok by vám pokazil knihu. Jej výnimočnosť tkvie i v tom, že má čo ponúknuť aj zarytým fanúšikom, aj úplným nováčikom. Ak ste Vraždu Rogera Ackroyda už čítali, druhé čítanie bude ešte lepšie. Ak nie a ste v Agathinom svete úplne nový, toto je ten najlepší začiatok.Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: