Všetko je tak, ako má byť – Nina LaCour

Všetko je tak, ako má byť – Nina LaCour

Všetko je tak, ako má byť – Nina LaCour, CooBoo 2019

Najlepšia tínedžerská kniha roka 2018! Tak takýmto prívlastkom sa môže pýšiť kniha mladej americkej spisovateľky Niny LaCour Všetko je tak, ako má byť. Knihu som prečítala takpovediac na jeden dych a dlho som nad ňou rozmýšľala. Čím je výnimočná, že dokázala tak veľmi zaujať? Väčšina čitateľov, hlavne tých mladších, najradšej číta o šťastných ľuďoch, o naplnených láskach, o pekných zážitkoch a živote plnom zábavy. Kniha Niny LaCour je však o smrti, o samote, o bolesti, o strate a o hľadaní.

Hlavná postava Marin po nečakanej smrti svojho dedka, jediného príbuzného, opúšťa rodné mesto a odchádza na druhý koniec sveta. Z hodiny na hodinu, len s mobilom, dokladmi, bankomatovou kartou a fotkou svojej nebohej mamy začína nový život v stiesnenej izbe vysokoškolského internátu. Smútok a spomienky však v rodnom meste nezostali a po príchode jej najlepšej kamarátky Mabel sa s nimi hlavná hrdinka musí postupne vyrovnávať.

Autorka nám jemným spôsobom odhaľuje zákutia zo života Marin, vysvetľuje pohnútky jej konania a objasňuje dôvod jej najväčšieho smútku – osamelosť. Možno vás prekvapí, no autorka nespravila z Marin obetného baránka. V knihe sa píše, že keď chceš dostať list, musíš ho napísať, a keď chceš mať priateľa, musíš ním byť. Marin sa však v očakávaní ďalšieho sklamania v ľuďoch stiahne a je presvedčená, že všetko zvládne sama.

Práve v tomto môže byť kniha pre mladého človeka, ktorý sa v tínedžerskom veku hľadá, prínosná. Niekedy je to práve mladý človek, ktorý odmieta pomoc iných a zaťato si myslí, že všetko je len o ňom. Marin v závere knihy prichádza na to, že prijať pomocnú ruku a priznať sa so svojimi pocitmi nemusí byť na škodu a že aj malými krokmi v medziľudských vzťahoch sa dokáže pohnúť vpred.

Ako som už spomínala, kniha sa číta rýchlo. Hoci je dej dynamický, chýba mu nejakú vážnejšia zápletka – odhalenie Marininej sexuálnej orientácie či smrť jej dedka sa dali ľahko predpokladať a neprekvapili ma.

Kniha Všetko je tak, ako ma byť je o krehkosti ľudskej duše, o reakciách človeka na samotu a na bolesť a o sile medziľudských vzťahov. Je to dobrá kniha a po jej dočítaní si uvedomíte, že naozaj nie ste takí osamelí, ako si myslíte, a že aj zlé udalosti nás dokážu posunúť vpred. Lebo všetko je tak, ako má byť. V knihách aj v ľudských životoch.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: