Všetkým chalanom, ktorých som milovala – Jenny Hanová

Všetkým chalanom, ktorých som milovala – Jenny Hanová, CooBoo 2017

Kniha Všetkým chalanom, ktorých som milovala od americkej autorky Jenny Hanovej je zaraďovaná medzi klasickú young adult literatúru, čo čitateľovi napovie už samotná obálka. Tá síce sľubuje sladký príbeh, avšak už po prečítaní anotácie som si uvedomila, že to nebude až také klišé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Príbeh sa primárne točí okolo života hlavnej hrdinky Lary Jean, ktorá je typickou 16-ročnou tínedžerkou. Má však jeden zvláštny rituál. Píše listy na rozlúčku všetkým chalanom, do ktorých bola kedysi zaľúbená. Ona ich však neodošle, ale zostávajú uchované na tajnom mieste jej izby. Napísaním listu považuje svoju náklonnosť voči konkrétnemu chalanovi za uzavretú kapitolu. Čo ak sa však jedného dňa dozvie, že jej prísne tajné listy niekto odoslal ich adresátom?

Od tohto momentu sa Lara dostáva do kolotoča spontánnych a vtipných situácií. Čím viac sa pred všetkými snaží tváriť nevinne, tým viac sa do všetkého zamotáva. A hoci to v prvom momente všetko vníma ako akúsi hru, časom si začne uvedomovať, že láska nie je len slovo, ale niečo, čo aj ju samotnú dokáže vnútorne naplno ovládnuť.

„Patriť niekomu – hm, to som nepoznala, ale keď som o tom teraz premýšľala, zdalo sa mi, že po ničom inom som v živote netúžila. Patriť niekomu, kto by patril mne.“

Keďže je táto kniha zaradená medzi literatúru pre mládež, myslela som si, že v tomto smere naplní aj isté očakávania. Príbeh je napísaný jednoduchým a zrozumiteľným štýlom, vďaka ktorému sa vám táto kniha bude čítať veľmi dobre a rýchlo. Ja sama sa už síce vekovo nezaraďujem do kategórie young adult, avšak musím povedať, že kniha ma vďaka svojmu nezvyčajnému príbehu veľmi zaujala. Vrátila ma späť do obdobia mladších školských čias, kedy bolo za najväčší problém považované asi to, čo si o vás ostatní myslia, či ste sa nejako nestrápnili na uplynulom školskom večierku a užívali ste si svoje prvé lásky a plaché vyznania. Niečo podobné rieši aj hlavná hrdinka v tomto diele. Pripúšťam, že niekomu môže jej správanie občas liezť aj poriadne na nervy, ja som si ju však vcelku obľúbila.

Páčilo sa mi aj to, ako bol čitateľ postupne oboznamovaný s obsahom jednotlivých tajných listov. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa tvárili a zachovali ich adresáti po uplynutí niekoľkých rokov. Často dochádzalo k úsmevným situáciám, o ktorých by si možno niekto povedal, že sú naivné, avšak tento príbeh to veľmi osviežilo.

Všetkým chalanom, ktorých som milovala je kniha, ktorá pobaví, neurazí, avšak určite od nej neočakávajte nejaký výnimočný literárny počin. Má ale určite tendenciu zaujať, a to aj staršie ročníky čitateľov. Ak teda máte chuť trošku si oddýchnuť od „dospeláckeho“ života a hľadáte príbeh so zaujímavou zápletkou, túto knihu určite odporúčam.

A nakoľko autorka nechala v tomto diele otvorený koniec, v prípade, ak si ho zamilujete tak ako aj ja, určite budete chcieť siahnuť aj po pokračovaní, ktoré vyšlo pod názvom P. S. Stále ťa milujem.


Autor: Denisa Patáková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: