Vyber si svojho maznáčika… a nauč sa o neho starať – Katarína Belejová a Petra Bartíková

Vyber si svojho maznáčika… a nauč sa o neho starať – Katarína Belejová a Petra Bartíková, B4U 2017

Roztomilá interaktívna knižka s názvom Vyber si svojho maznáčika… a nauč sa o neho starať je skvelým nástrojom oboznámenia detí so starostlivosťou o domáceho miláčika. Dieťa sa hravou formou môže dozvedieť o tom, ktorý by bol preňho najvhodnejší, čo potrebuje na svoj život a čím sa živí. Kniha určená pre čitateľov od 6 rokov žiari vďaka rozkošným ilustráciám výtvarníčky Anety Žabkovej.

Vďaka drobným knižočkám a skladačkám ukrytým vo vnútri publikácie na každej strane môže dieťa získať poznatky o tom najdôležitejšom, čo potrebuje na začiatok ku chovaniu miláčika. Kreatívnym elementom v knihe je Maznáčikomat, ktorým keď dieťa zatočí v správnom smere na základe nameraných bodov z kvízu, pomôže mu nájsť preňho to správne zvieratko. Ako sa spomína v anotácii knihy, „jedno vyzerá ako pochodujúci konárik, druhé ako plyšová guľa. Tretie je najšťastnejšie vo vode, štvrté na vetvičke a piatemu je dobre v parku, kde si môže behať opreteky.“

Knižka je kompozične jednotná, všetko je prehľadne vysvetlené a stránky sú doplnené obrázkami a bublinkami s textom. Pri každej kapitole je názov ríše zvierat, jej predstavitelia a podrobnosti o tom, čo daný miláčik rád je, kde býva, čo potrebuje k životu, na čo si treba dať pri jeho chovaní pozor a obsahuje tiež rôzne zaujímavosti… Vedeli ste napríklad, že dĺžka strašilky môže mať až pol metra, šťastné morča si často niečo pomrnkáva alebo že korely vedia napodobniť tón vyzváňania telefónu?

Pri každom zvieratku, či už ide o strašilku, slimáka, škrečka, korytnačku, korelu, rybičku, mačku, psa či jaštera, nájdete podrobnosti týkajúce sa ich starostlivosti zaznamenané jednou až tromi hviezdičkami (náročnosť starostlivosti), budíkmi (čas na dennú starostlivosť), teritóriom (čo je pri ich chovaní potrebné) a srdiečkami (koľko maznania si vyžadujú).

Knihu hodnotím ako veľmi vydarené dielko, ktoré zabaví, poučí a vyvolá príjemný estetický zážitok. Dieťa po nej určite vždy rado siahne, pretože je napísaná jednoduchým štýlom, obsahuje krásne obrázky a je plná informácií, ktoré sa malému chovateľovi zídu a pomôžu mu stať sa tým najlepším. Originálne prevedenie obohatené o knižky v knižke ešte viac zvyšujú jej príťažlivosť, a tak mi nezostáva nič iné, len ju vrelo všetkým deťom, ktoré si chcú zadovážiť domáceho miláčika, odporučiť.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: