Vyber si svoju rastlinku… a nauč sa o ňu starať – Katarína Belejová a Petra Bartíková

Vyber si svoju rastlinku… a nauč sa o ňu starať – Katarína Belejová a Petra Bartíková, B4U 2017

Určite žiadny začínajúci malý pestovateľ nepohrdne knihou s názvom Vyber si svoju rastlinku… a nauč sa o ňu starať. Jej originálnosť spočíva v nápaditej kompozícii – vloženie knižiek a skladačiek do knihy. Vďaka tomu je táto detská publikácia nielenže atraktívna a nápaditá po grafickej stránke, ale hlavne poučná, pretože obsahuje informácie o pestovaní, ktoré je dôležité vedieť hneď od začiatku pustenia sa do sadenia.

Vďaka krásnym ilustráciám výtvarníčky Anety Žabkovej sa z každej stránky na čitateľa usmieva rozkošná rastlinka, milé zvieratko či detská postavička. Okrem toho sú tu aj vtipné bublinky s textom a Rastlinkomat, ktorým keď dieťa zatočí v správnom smere na základe nameraných bodov z kvízu, pomôže mu nájsť preňho tú najvhodnejšiu rastlinku.

Knižočka určená pre čitateľov od 6 rokov učí deti interaktívnym spôsobom získavať praktické zručnosti zo sadenia a pestovania, dodržiavať pravidelné rituály (polievanie, kontrolovanie, zbavovanie sa škodcov) a tiež nadobúdať zodpovednosť za svoju vypestovanú zelenú nádheru.

Po kompozičnej stránke je knižka veľmi zaujímavá a pútavá. Každá kapitola začína názvom daného druhu rastliny a informáciami o tom, ako ich získať, pestovať a použiť. Tiež tu nájdete rôzne tipy na ich spracovanie a pikošky, ako napríklad, že rukola podporuje trávenie, zo saturejky možno vytvoriť voňavé kloktadlo, aloe má hojivé účinky alebo že sa v Južnej Amerike kedysi kaktusy využívali nielen na stavbu plotov či ako palivo a ingrediencia do pokrmov, ale že sa z nich dokonca vyrábali šijacie ihly, špáradlá a hrebene.

Kniha je zdrojom informácií o klíčkoch (žerucha), zelenine pre začiatočníkov (baby šalát, reďkovka, rukola), jednoročných bylinkách (bazalka, majorán, saturejka), kaktusoch, trvalých bylinkách (levanduľa, šalvia, rozmarín), zelenine pre pokročilých (paradajka, paprika, nakladaná uhorka), citrusoch (citrón, pomaranč, mandarínka), bonsajoch či mäsožravých rastlinách (krčiažnik, mucholapka, rosička).

O ich starostlivosti sa dozviete zaznamenaním náročnosti pomocou symbolov – jedna až tri hviezdičky (doba klíčenia), kvapky (množstvo vody potrebnej na rast), slniečka (množstvo potreby slnka) a kvietky (trvácnosť). Pri každej rastlinke nájdete aj symbol príboru, ktorý buď je, alebo nie je prečiarknutý – podľa toho, či je jedlá, alebo nie. Ak áno, môžete si prečítať o tom, ako chutí a čo dobré z nej pripraviť.

Keďže je kniha skvelým inovatívnym prostriedkom naučenia samostatnosti v oblasti starania sa o rastliny, odporúčam ju všetkým deťom, ktorí chcú byť dobrými pestovateľmi a záhradníkmi, pretože pestovanie môže byť skutočne napínavé dobrodružstvo!


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: