Warren Trinásty a Šepkajúci les – Tania Del Rio

Warren Trinásty a Šepkajúci les – Tania Del Rio, Albatros 2017

Warren Trinásty sa vrátil a veruže to urobil vo veľkom štýle. Táto nádherne spracovaná knižka zaujme nejedného nadšenca grafického a výtvarného umenia. Mňa však knižka, našťastie, neoslovila iba svojím dizajnom, hoci práve ten vám padne do oka ako prvý. Príbeh Warrena Trinásteho ma upútal už v prvej časti, a preto som ani na chvíľu nezaváhal a po vyjdení vzal do rúk aj druhú časť série.

Príbeh Warrena pokračuje presne tam, kde skončil prvý diel. Obyvatelia chodiaceho hotela putujú po svete a kvôli neobyčajným schopnostiam moderného hotela dokážu na seba upútať pozornosť všade, kam dorazia. Najbližšia rodina a blízki pomáhajú Warrenovi s bezproblémovým chodom kráčajúceho ubytovacieho zariadenia. Všetko funguje ako hodinky, hostia sa do hotela hrnú s takým nadšením a odhodlaním, že sú ochotní čakať v poradovníku. No čo sa stane, keď po hoteli zatúži nielen zlá čarodejnica, ale aj prešibaný mimik, ktorý berie na seba podobu svojich obetí? Každý by chcel vlastniť hotel Warren, no nie všetci majú tie najčistejšie úmysly. Preto Warren Trinásty musí čeliť mnohým nástrahám preverujúcim nielen jeho organizačné schopnosti, ale hlavne silnú vôľu a odvahu.

V príbehu sa stretneme so všetkými známymi postavami z predchádzajúcej časti. Warrenovi pri riadení hotela robí spoločnosť Petula aj so svojou mamou Beatrice, ktorá čarami chráni hotel pred zlými nástrahami. Okrem toho na chodbách narazíme na ešte stále nešikovného strýka Ruperta, múdreho pána Friggsa a, samozrejme, čo by to bol za príbeh o Warrenovi, keby nebol prítomný aj jeho verný Skico. Takže hlavných hrdinov máme, pridáme k nim pár čarodejníc, tvora, ktorý berie na seba cudzie podobizne, temný les, ktorý stále niečo šepká, a veľkú záhadnú postavu v bielom kožuchu, ktorá ani prinajmenšom nevyzerá práve najpriateľskejšie. To všetko zamiešame, ozdobíme to krásnymi ilustráciami a knižka, z ktorej len veľmi ťažko odtrhnete zrak, je na svete.

Príbeh je naozaj veľmi jednoduchý a bez akýchkoľvek zbytočných odbočiek. Dej je predsa stavaný pre detského čitateľa uprednostňujúceho delenie príbehu do jednotlivých kapitol. Každá kapitola je obohatená o obrázky rozvíjajúce fantáziu mladého čitateľa – pomocou nich sa totiž dokáže viac stotožniť s príbehom a udalosťami zachytenými na jednotlivých stránkach. Špecifikom tejto knižky, a myslím si, že aj hlavným ťahúňom, sú práve ilustrácie robené v čo najjednoduchšom štýle a len v dvoch či troch farbách. Ak si myslíte, že takéto obrázky môžu byť fádne, veľmi sa mýlite. Práve vďaka svojej na prvý pohľad jednoduchosti zaujmú čitateľa a pri bližšom skúmaní rýchlo objaví rôzne detaily, pomocou ktorých sa presúva po dejovej línii kamsi ďalej.

Knižka je do istej miery aj interaktívna. Obsahuje rôzne tajomstvá, hádanky zahrnuté v texte a podporené nápaditou ilustráciou. U mňa mal tento aspekt úspech, lebo som sa mnohokrát zastavil práve v tejto časti a snažil som sa prísť na rozšifrovanie tajomného odkazu. A keď mňa – dospelého muža – takto jednoducho dokázala knižka pohltiť, ktovie aký to musí mať vplyv na hravú detskú dušu?! Určite len pozitívny.

Warren Trinásty a Šepkajúci les je knižka, ktorá sa nezameriava iba na samotný príbeh. Treba ju brať komplexnejšie, ako celok fungujúci previazane s textom a ilustráciami. Tu by jedno bez druhého zrejme pokrivkávalo. Oba prvky sa tu navzájom skvelo dopĺňajú a vytvárajú tak úplne iný zážitok z čítania. Samotný dej by ste zhltli doslova za pár minút, ale keď sa budete pristavovať na stránkach s ilustráciami, zistíte, že viac času trávite ich prezeraním, ako samotným čítaním. A práve to je veľkou výhodou tejto knižky, presnejšie knižnej série. U detí má Warren Trinásty veľký potenciál, treba ho len správne využiť, pretože dielo takéhoto charakteru na knižnom trhu len veľmi ťažko nájdete. Ja osobne sa už teraz teším na ďalšie pokračovanie.

Ilustrácie pre knižnú sériu Warren Trinásty vytvoril talentovaný dizajnér a ilustrátor Will Staehle. Práve on vymyslel Warrena a dodal knižkám to krásne čaro, ktoré v sebe skrývajú.
Willovu prácu si môžete prezrieť aj na jeho osobnej stránke: http://unusualco.com


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: