Wattpad – najväčšia online komunita čitateľov a spisovateľov

Aplikácia Wattpad v posledných rokoch prekvitá aj na Slovensku. Spája mladých nadšencov, zapálených pre čítanie, s ďalšími ľuďmi, ktorí sa so svojou literárnou tvorbou chcú podeliť s inými. Každý si tu príde na svoje, či už čitatelia alebo nádejní autori. Jediné, čo je potrebné urobiť, je zaregistrovať sa, a potom sa môžete vrhnúť do čítania alebo písania. Pestrosť žánrov je vskutku široká: od romancí cez fantasy a históriu až k poézii a fanfikciám, ktoré sú momentálne najobľúbenejším a najčítanejším žánrom na Wattpade.

Wattpad vznikol v Kanade ešte v roku 2006 za spolupráce dvoch autorov – Allena Laua a Ivana Yuena. Obaja tvorcovia tejto aplikácie majú na Wattpade svoje vlastné účty s publikovanými literárnymi prácami. Postupne sa táto bezplatná aplikácia šírila po celom svete a dávala ľuďom možnosť deliť sa o svoje vnútorné pocity aj bez toho, aby sa cítili akokoľvek odhalene. V zahraničí sa niektoré Wattpad „knihy“ dostali aj do vydavateľstiev a boli publikované aj knižne. Z tých známych môžeme spomenúť sériu After od Anny Toddovej, ktorá tiež začínala na Wattpade. Pôvodne bola táto séria napísaná ako fanfikcia na slávneho speváka zo skupiny One Direction. Kvôli následnému publikovaniu tohto príbehu bolo meno hlavného hrdinu zmenené. Na Slovensku sme zatiaľ takéto úspechy nezaznamenali, no nikto nevie, čo prinesie budúcnosť. Možno sa aj jeden z tej kopy nádejných autorov stane známym v povedomí slovenskej mládeže.

Sto ľudí, sto chutí. Toto platí aj pre Wattpad a jeho užívateľov. Každá kategória je niečím výnimočná a vždy sa nájde skupina prívržencov podporujúcich príbehy konkrétneho žánru. Avšak nie každé dielo je kvalitné, kvôli čomu sa kvalita publikovaných textov prepadáva na spodok a je čoraz väčším problémom nájsť čítanie, ktoré stojí za to. Sú to zväčša mladé dievčatá píšuce fanfikcie o svojich tajných snoch so známymi spevákmi či skupinami. Aj takéto typy príbehov zaplavujú v poslednom čase slovenskú Wattpad komunitu.

Táto na prvý pohľad skvelá aplikácia má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Na registráciu potrebujete byť straší ako trinásť rokov, ak však máte menej a chcete sa zaregistrovať, potrebujete súhlas rodiča. Keďže táto hranica sa neustále porušuje, počet autorov s vekom pod trinásť rokov zaplavuje Wattpad. Taktiež je zakázané akokoľvek urážať ostatných autorov, čo sa nie vždy dodržiava. Ako to už v dnešnom svete chodí, mnoho ľudí sa ich nedrží, a potom to tak aj vyzerá. Ďalším často porušovaným pravidlom je aj nevhodný obsah. Ide hlavne o šírenie nenávisti, ako aj o kyberšikanu, vyhrážanie sa (nielen v príbehoch, ale aj v komentároch), pornografiu či znásilnenia. Takéto príbehy sú okamžite odstránené. Ak váš príbeh obsahuje akékoľvek sexuálne scény a vulgarizmy, musí byť označený slovným spojením „pre dospelých“. Za „dospelých“ sa považujú čitatelia od 17 rokov.
Ja osobne som sa k tejto aplikácii dostala len čistou náhodou cez Facebook, kde som narazila na príbeh, ktorý ma hneď zaujal. Čítaniu som prepadla ako malá, a tak som dlho neváhala a zaregistrovala sa. Spočiatku to bolo len čítanie a tajné obdivovanie tých úspešnejších. Potom som si však povedala, prečo neskúsiť aj sama napísať niečo, čo bude robiť radosť nielen mne, ale aj iným. Wattpad komunita je podľa mňa skvelým miestom na rozvíjanie kreatívneho myslenia, taktiež sa vďaka nej nadväzujú nové priateľstvá a spoznávajú nové príbehy, ktoré nemáte šancu nájsť nikde inde. Nielenže ponúka bezplatné čítanie a zdieľanie vašich príbehov, vytvára aj pisateľskú výzvu s názvom #JustWriteIt ponúkajúcu každý mesiac inú tému. Taktiež spoznáte nových ľudí, ktorí budú mať s vami možno veľa spoločného.

Ako teda Wattpad funguje? Všetko začína registráciou a presne, ako pri ostatných sociálnych sieťach, aj tu si tvoríte vlastný profil, pod ktorým budete vystupovať. Pokojne môžete vystupovať aj pod pseudonymom, ak chcete ostať v utajení. Hneď po prihlásení sú vám ponúknuté príbehy, ktoré si vložíte do knižnice. Je už teda na vás, aké príbehy si vyberiete. Aj takto nejako môže vyzerať váš profil.

Ak chcete tvoriť, stačí si na hornej lište zvoliť možnosť „vytvoriť“ a môžete začať! Váš príbeh vás bude prezentovať ako autora, preto by ste si mali dať záležať na obálke, krátkej anotácii (ide o popis, ktorý by mal čitateľa navnadiť na prečítanie príbehu) a správnom zaradení do kategórie. Keďže kategórií je mnoho a nie vždy sa príbeh vyvinie tak, aby pasoval len do jednej kategórie, tagy pri popise príbehu dokážu čitateľovi lepšie napovedať, na čo sa môže tešiť. Presadiť sa je spočiatku náročné, no stačí svoj príbeh trošilinku spropagovať a nájde si svojich stálych čitateľov.
Prajem teda veľa úspechov tým, ktorí sa rozhodnú vyskúšať umenie písaného slova a objavovať zákutia tejto komunity plnej ľudí s radosťou z písania.


Autor: Maui
Zdroj obrázkov: autor, pixabay
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: