Websterovci

Websterovci – Katarína Kerekesová

Websterovci – Katarína Kerekesová, Vanda Rozenbergová a kol., Slovart 2017

Malé stvorenia žijúce v strašidelných domoch alebo medzi zaprášenými kútmi izieb – pavúky. Tkajú pavučinu svojich pavúčích životov a na svet sa pozerajú štyrmi očami. Aj o tom rozpráva príbeh rodiny Webstercovcov.

Šesť príbehov o pavúčej rodinke Websterovcov poodkrýva kúsok zo života rodinky, ktorá býva vo výťahovej strojovni. Rodinku tvorí dedko Rafael, babka Matilda, otec Walter, mama Alma, tínedžer Hugo a malá Lili.

Utkať prvú pavúčiu sieť je ťažké. Šesťročná pavúčie mláďa Lili je nešťastné, že sa jej to stále nepodarilo aj napriek jej snahe a odhodlanosti. No má skvelú rodinu, s pomocou ktorej sa jej to podarí – aj keď inak, ako si to všetci predstavovali. Tento príbeh mne osobne evokoval podobnosť medzi utkaním prvej pavúčej siete a tej našej, ľudskej, vzťahovej.

Rovnako ako prvý školský deň v živote ľudí, aj Lili zažíva ten svoj. Nové priateľstvá, prostredie a pani učiteľka. Brat Hugo ju vedie do školy a ako „správny“ starší brat drží svoju mladšiu sestru za ruku len vtedy, keď to vidí aj dievča, do ktorého je zaľúbený – Ariadna.

Kniha vyniká svojou obraznosťou a textovou prepracovanosťou. Detaily zo života pavúčej rodiny sú kreatívne opísané na stránkach doplnených nádhernými ilustráciami Borisa Šimu. Na knihe ma najviac zaujalo posolstvo o sile a podpore medzi jednotlivými členmi rodiny. Súdržnosť rodiny je pre existenciu jednotlivca dôležitá, a preto si myslím, že táto kniha poodkrýva deťom jej význam prostredníctvom netradičného príbehu tradičnej pavúčej rodiny žijúcej v kokónoch.

Rada by som vyzdvihla ešte pár detailov, ktoré mi na tvári dokázali vyčarovať úsmev. Bol to príbeh o tom, ako Lili túžila mať domáce zvieratko, a ako sa jej to napokon (ne)podarilo. Mnoho detí prežíva rovnaké pocity a myslím, že aj tento príbeh môže rodičov motivovať k tomu, ako deťom vysvetliť, čo je to zodpovednosť a ako sa o zvieratko majú správne starať. Ďalším a nie posledným zdrojom úsmevu v tejto knihe boli pre mňa mušie konzervy. Autori knihy sa „vypísali“ do najmenších detailov, a jedným z nich bola aj široká škála pavúčích jedál. Okrem spomínaných muších konzerv to bola napríklad aj mufola.

Kniha Websterovci mi ponúkla pohľad do obyčajného života pavúkov, a práve tým bola výnimočná. Prepracovanosť detailov, ponaučenie a nádherné ilustrácie vytvárajú symbiózu a ponúkajú príbeh, po prečítaní ktorého vám pavučina v kúte izby predsa len nebude prekážať.


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: