Zabudnutí mŕtvi – Tove Alsterdal

Zabudnutí mŕtvi – Tove Alsterdal

Zabudnutí mŕtvi – Tove Alsterdal, Plus 2018

Ďalšia super severská kriminálka – Tove Alsterdal a jej Zabudnutí mŕtvi! Musím sa priznať, že hoci krimi príbehy obľubujem, už dávno som žiadnu knihu podobného žánru nečítala. Kniha od švédskej spisovateľky Tovy Alsterdal bola teda príjemným osviežením, ktoré rozohnalo letargiu z čítania ženských románov, ktoré sa mi v poslednej dobe dostávali do rúk.

Knihu Zabudnutí mŕtvi som si vybrala kvôli zaujímavému popisu, ktorý sľuboval spracovanie tém ako mafia, obchodovanie s ľuďmi či migrantská kríza. Zaujímavé a aktuálne témy, ktoré sa v súčasnosti dotýkajú väčšiny európskej populácie, Slovenska nevynímajúc, boli predpokladom, že nepôjde o tuctový román s otrepanými motívmi.

Ďalším dôvodom bola samotná spisovateľka. Neviem prečo, ale oveľa radšej čítam podobné knihy od žien ako od mužov. Zdá sa mi totiž, že ženy dokážu nájsť správny pomer medzi napätím, akciou, opismi, charakteristikou postáv a ľúbostnou zápletkou. Zdá sa mi, že autorky svoje postavy viac prežijú, precítia a vytvarujú, pričom muži túto zložku diela viac zanedbajú a pozornosť venujú skôr zložitým zákonom fungovania podsvetia ako estetickej či umeleckej zložke. Alsterdal som však dôverovala a ako sa ukázalo, nesklamala ma. Vytvorila skvelý román, v ktorom je z každého rožku trošku, ktorý dokáže zaujať náročnejších čitateľov, ale aj čitateľky, ktoré s knihou relaxujú.

Hlavnou postavu je Ally, ktorá si žije svoj pokojný život až do doby, keď jej manžel – investigatívny novinár Patrick – nezmizne v Európe za podozrivých okolností. Odhodlaná nájsť ho a zistiť pravdu o jeho práci odchádza do Paríža a vydáva sa na stopu zločineckej organizácie, ktorá pašuje a využíva migrantov na nelegálnu otrockú prácu. Postupne odhaľuje zákony podsvetia a prichádza na koreň veciam, ktoré sa jej manžel, ktorého to všetko stálo nakoniec život, chystal vyjaviť svetu vo svojich nedokončených článkoch.

Je sympatické, že Alsterdal zvolila za hlavnú hrdinku ženu. Ženu, manželku a budúcu matku, z ktorej urobila silnú, ničoho sa nebojacu ženu. Tu sa však pýtam, či to Alsterdal neprehnala a nepokazila záver. Zdá sa mi totiž, že to trošku vykonštruovala a z celkom sympatickej hlavnej hrdinky urobila pomstychtivú vrahyňu, ktorá prežije smrť manžela, ale aj bitku, znásilnenie, vyhrážky a napriek tomu sa nevzdá a vplyvného francúzskeho podnikateľa, ktorý má všetko na svedomí, sama oklame a zabije. Napadajú mi otázky, akoby som v takej situácii reagovala ja, moji známi či iní, úplne obyčajní ľudia. A tu sa hodí otázka: Záleží čitateľovi viac na tom, aby sa stotožnil s postavou, alebo na tom, aby prostredníctvom nej zažil niečo nové, čo by v reálnom svete nikdy nezažil či nevydržal?! Čo čitateľ obľubuje viac?!

Asi každý niečo iné, a preto sa ani Alsterdal nikdy nezavďačí všetkým. Niekomu sa to bude zdať prehnané, iní sa nad vygradovaným koncom potešia. Alsterdal však poteší Slovákov a Čechov, keď zistia, že hlavná postava románu Ally pochádza z Československa. Alsterdal priebežne odhaľuje Allynu minulosť, spomína nielen Prahu, ale aj Husáka či bývalý režim, ktorý v Československu pred rokom 1989 bol.

Ukazuje sa teda veľmi veľká znalosť spisovateľky z histórie, geografie, práva či fungovania organizovaného zločinu. Autorka naozaj zabŕdla všade, veľa konkretizovala a všetko do detailu premyslela, za čo jej jednoznačne patrí veľké plus.

Ak by som mala jedným slovom zhodnotiť knihu Zabudnutí mŕtvi, použila by som termín – nadpriemer. Severská krimi tvorba je v súčasnosti na vysokej úrovni, čo jednoznačne potvrdila aj Tove Alsterdal svojou novou knihou. Musím povedať, že ma natoľko „dostala“, že si v blízkej dobe zoženiem aj ďalšie jej knihy, ako napríklad Tichý hrob, Vezmi ma za ruku či Neobzeraj sa späť. A určite budem mať vysoké očakávania.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: