Zdravá a krásna – Jessica Sepelová

Zdravá a krásna – Jessica Sepelová, Motýľ 2017

Ako každá žena, i ja som sa už stretla s mnohými knihami sľubujúcimi krajšie a zdravšie telo. Hoci mi nikdy nešlo o chudnutie, ale vzhľadom na dlhoročnú gastritídu o zdravý životný štýl, v žiadnej z kníh, ktoré sa mi dostali do rúk, som nenašla to, čo som hľadala. Informácií bolo málo, návody zvláštne a neopodstatnené a recepty často také náročné, že kým by som na pomerne jednoduché jedlo zohnala všetkých tridsať surovín, aj by ma hlad prešiel. Táto kniha ma zaujala najmä preto, že už na obálke sľubuje návod na zdravšie trávenie (nielen chudnutie ako väčšina podobných titulov). Prakticky je to pomôcka pre každého, kto sa k autorke nemôže dostať osobne. Jessica Sepelová je totiž výživová poradkyňa, ktorá sa s klientmi delí nielen o vlastné skúsenosti, ale aj o štúdiom nadobudnuté vedomosti. Nejde jej o predávanie istej značky produktov (ako tomu je vo väčšine podobných inštitúciách v našej krajine), ale o to, aby každému človeku vedela pomôcť zlepšiť jeho zdravotný stav a, samozrejme, aj s tým súvisiace krásne telo, pleť či vlasy. Pretože všetko vychádza zvnútra…

Kniha je rozdelená na niekoľko častí. Úvodom sa čitateľovi predstaví autorka Jessica Sepelová, odhalí mu svoje niekdajšie trápenia, nie celkom zdravé zmýšľanie o vlastnom tele, ako aj o precitnutí, keď si povedala, že už stačilo. Práve tieto vlastné skúsenosti, ktoré človeka donútili zmeniť svoj život, na knihách tohto typu oceňujem najviac. Vidieť totiž, že daná osoba sa pre túto prácu či poslanie nerozhodla, aby zbohatla, ale že ju k tomu doviedli vlastné problémy a je len výhodou, že sa z pomoci sebe samej stala vlastne práca, ktorú však miluje.

„Moja myseľ bola pánom a moje telo otrokom.“

Zdravá a krásna je knižka prinášajúca nielen recepty, ale aj veľmi dôležité informácie (napríklad na čo slúžia niektoré vitamíny) a odporúčania (prečo nechudnete, hoci sa neustále trápite cvičením). Už na prvých stranách sa dozviete, ako vám kniha môže pomôcť, preto som si istá, že ak si ju prelistujete v kníhkupectve, odídete s ňou aj domov. Jessica Sepelová oboznamuje čitateľa s desiatimi zásadami pre zdravší život. Hneď ako sa do nich začítate, pochopíte, kde robíte chybu i to, čo všetko ovplyvňuje strava, ktorú denno-denne konzumujeme. Medzi mnohé výhody tejto knihy patrí aj to, že s vami komunikuje. Nájdete v nej kontrolné otázky, dotazníky, pracovné listy, všetko dôležité pre pochopenie vlastného tela. Táto publikácia nie je len rýchly návod na chudnutie, je to výživový poradca, ktorému každý porozumie, pretože je v nej všetko vysvetlené zrozumiteľne a priamo.

„Presadzujem holistickú filozofiu – takú, ktorá berie do úvahy stravu i životný štýl a prepája myseľ, telo a dušu.“

Ďalší prvok odlišujúci knihu od Jessicy od väčšiny je prízvukovanie svojim čitateľom a klientom, že nielen strava, ale aj psychika, sebavedomie a pozitívne myslenie vplývajú na naše zdravie. Nezdravý stres v súčasnosti, keď žijeme tak rýchlo a náročne, narobí väčšine ľudí veľké škody na zdraví. Sepelová ponúka návod aj na to, ako sa s ním vyrovnať, ako lepšie spať, čo robiť, keď sa cítite v jednom kole a podobne. Medzi jej obľúbené metódy patrí napríklad joga. Samozrejme, nie je jednoduché dodržiavať všetky zásady pre zdravší život, no s istou snahou sa to aspoň do určitej miery dá.

Popri čítaní som vyskúšala aj niekoľko receptov a mnohé ma naozaj očarili. Ak aj nemáte všetky suroviny, vždy niektoré viete nahradiť a dopriať si tak výživné a chutné jedlo. Medzi nevýhody patrí najmä to, že v mnohých prípadoch ide o finančnejšie náročné jedlá (napr. ryby – ak si chcete kúpiť kvalitného lososa, musíte si pripraviť väčšiu hotovosť a obehnúť niekoľko obchodov), nie je to však pravidlo. Taktiež viacero druhov ovocia je u nás ťažké dostať (ešte k tomu v bio kvalite), takže ak ste z menšieho mestečka ako aj ja, musíte si urobiť vlastný zoznam (nielen cenovo) dostupných potravín. V konečnom dôsledku je však všetko o vašej vôli a o tom, či je pre vás zdravie natoľko dôležité, že budete ochotní niečo vo svojom živote zmeniť.

Kniha je adresovaná ženám, no myslím si, že by si v nej aj muži mohli nájsť niečo pre seba. Ak vás trápia tráviace ťažkosti, problémy s pokožkou či vlasmi, alebo si chcete zdravou cestou vybudovať krásne telo, rozhodne je táto kniha pre vás vhodná ako príjemný štart. Jessica je totiž zástancom rovnováhy, preto sa zmeny nebojte, koniec koncov budete si môcť dopriať napríklad i maškrty.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit, Motýľ
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: