Žiarenie / Film VS Kniha

Žiarenie – Stephen King, Ikar 2014

Film VS Kniha

Stephen King bezpochyby patrí medzi velikánov svetovej literatúry. Jeho diela sa tešia obľube aj niekoľko desiatok rokov po vydaní a mnohé z nich sa dočkali tiež filmového spracovania, ktoré si nachádzajú popredné miesta v rôznych rebríčkoch. Zelená míľa, Útek z väznice Shawshank, TO a ďalšie príbehy väčšina ľudí veľmi dobre pozná. Rovnako známym príbehom Stephena Kinga je aj Žiarenie, ktoré sa taktiež môže „tešiť“ filmovému spracovaniu.

Dej príbehu sa odohráva v hoteli Pekná vyhliadka, kde Jack Torrance pracuje ako správca počas zimných mesiacov, keď je hotel izolovaný od okolitého sveta následkom snehových závejov a búrok. Spoločnosť mu robí aj jeho žena Wendy a syn Danny, ktorý má jasnozrivé schopnosti. Miesto si tu našli aj duchovia či iné nadprirodzené bytosti, no neboli hlavnými konateľmi deja, a teda len dotvárali hororovú atmosféru.

Kto prečítal aspoň jednu knihu od spomínaného autora, určite vie, že sa nebojí prepracovania príbehu do poslednej čiarky. Postavy, miesto, dej sú napriek hororovému žánru vcelku reálne, a tak pociťujeme empatiu k postavám alebo sa s nimi úplne stotožníme. Minulosť postáv bola v tomto príbehu nesmierne dôležitá a vskutku detailne prepracovaná. Alkoholizmus hlavného protagonistu, jeho chyby a ich následky nás posunuli až do hlavnej dejovej línie. Bohužiaľ, niekoľkokrát som sa stretol aj so zbytočným opakovaním spomienok, ktoré sa odohrávali v hlave Jacka, a pravdepodobne aj z toho dôvodu má kniha také „enormné“ rozmery. Inak by som knihe ani nemal čo vytknúť, len odporučiť ju každému milovníkovi hororových príbehov.

Ako som spomenul, kniha má aj filmové spracovanie, ktoré sa však od nej podstatne líši. Keďže tento film patrí medzi už staršie kinematografické diela, chápem, že mnoho scén bolo ťažké preniesť na filmové plátno, a tak boli pozmenené alebo odstránené. Pokiaľ by sa ale film natáčal v nedávnej dobe, určite by mi to prekážalo. Režisérovi sa ale robiť zmeny v deji očividne zapáčilo a rozhodol sa zabiť aj postavu, ktorá v knihe prežila, čo mi prišlo absurdné a dokonca neakceptovateľné. Zároveň mi prekážalo aj takmer absolútne vystrihnutie minulosti postáv, a teda nekompletnosť príbehu.

Napriek môjmu sklamaniu zo spracovania deja ma nadchli herci, ktorí boli doslova perfektní. Zahral si tu Jack Nicholson ako Jack Torrance a Shelley Duvall ako Wendy. Osobne som si zamiloval herecký výkon Shelley Duvall, ktorá prekonala všetky herečky, ktoré som doteraz poznal, a pocity postavy zahrala dokonale a autenticky, jednoducho perfektne stvárnila svoju rolu.

Zaujímavosťou je, že scéna, keď Wendy máva pálkou, sa natočila až na 127 klapiek a zároveň drží aj rekord zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Ďalšou zaujímavosťou je, že film sa točil zhruba päť rokov.

Musím povedať, že film bol vcelku zvládnutý, no pravdepodobne sa v názore so Stephenom Kingom, ktorému sa spracovanie absolútne nepáčilo, nezhodujem. Kniha Žiarenie patrí podľa mňa medzi najvydarenejšie Kingove príbehy a až na menšie detaily jej nemám čo vytknúť.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: